Начало » Важно за фермера » Животновъдство
08.12.2014 г.

Вимето трябва не просто да е чисто, а безупречно чисто

Практика

Увеличаването на соматичните клетки и замърсяването на млякото не само влошават неговото качество, но и водят до сериозни финансови загуби. Замърсеното виме е развъдник на сериозни инфекции на млечните жлези, т.е. носи вреда и за самото животно.
Очевидно е, че преди доене вимето трябва добре да се почисти, но кой от възможните варианти да предпочетем? Кой метод на почистване е най-подходящ за вашата ферма и с най-малко разходи на средства и работна ръка ще доведе до желаната чистота и ниска бактериална обсемененост? Трябва да напомним, че само измиване на вимето не е достатъчно. Грешките и небрежността при почистване на зоната за отдих на животните едва ли могат да бъдат поправени и компенсирани в доилната зала. При 80 на сто от кравите, които се отправят за доене, трябва да отговарят на 1-ва и 2-ра категория чистота (виж снимката). Чистотата на вимето при поставяне на доилните чашки зависи от добросъвестността на работниците. Много от тях само грубо изтриват цицките отгоре надолу. В резултат мръсотията не само попада в млякото, но и на принципа на обратното всмукване отива в каналите на цицките. Така микробите попадат във вимето. Затова преди доенето трябва добре да се измият не само цицките, но цялото виме.
На какво трябва да се обърне внимание? Ако почистването се прави чрез измиване, трябва да се внимава да не остават капки по вимето. Така те през доилните чашки попадат в контейнера с млякото. По този начин не само се влошава качеството на продукта, но и се оказва негативно въздействие на самия процес на доене. Капките вода могат да доведат до хлъзгане на чашките от вимето. Отчитайки всички тези фактори, към измиване трябва да се прибягва само когато вимето е силно замърсено, а след него то трябва добре да се подсушава.
На практика се използват различни методи за почистване на вимето, които се свеждат до сухо и влажно.
Сухо почистване с използването на книжни салфетки. Те отстраняват само грубото замърсяване и полепнали частици от постелъчния материал. Този метод е приложим само за ферми с отлична постелка от суха слама или пясък. Методът не е подходящ за отстраняване на болестотворните микроорганизми.
Мокро почистване с помощта на миещи вещества и кърпа за многократна употреба. Повечето предлагани на пазара миещи вещества съдържат неголямо количество повърхностно активни вещества (ПАВ), които свързват мръсотията. Влизащите в техния състав дезинфекционни средства (например йод) намаляват микроорганизмите в разтвор. Обеззаразяващото и почистващо действие продължава до насищането на разтвора с мръсотия. Колкото по-замърсено е вимето, толкова по-често трябва да се сменя водата. Така разтворът с миещи препарати, който се използва за измиване на вимето (например 8 литра вода), трябва да се сменя на всеки 8 - 15 животни. В противен случай вместо да почиства, разтворът ще способства за разпространението на микробите.
Кърпите, които се използват многократно, трябва да се изпират с 0,5% алкален разтвор (50 мл на 10 л вода) или разтвор на пероцетна киселина. Само тогава микробите нямат шансове.
Препоръчително е мокро почистване с книжни салфетки, напоени с дезинфекционни средства. Влажните кърпи са най-скъпият вариант за почистване. Някои от производителите вече ги предлагат в готов за използване вид. Същият резултат, но със значително по-малки, може да се постигне при използването на хартиени кърпи, които са напоени с разтвор на пероцетна киселина. Трябва да се вземе под внимание, че при силно замърсяване дезинфекциращият ефект е за кратко време. Влажната хартия по-скоро размазва замърсяването, а остатъците се събират върху цицките. А и времето между почистването на вимето и слагането на доилните чашки е недостатъчно, за да се прояви антимикробното действие.
Използване на влажни почистващи кърпи за многократна употреба, напоени с дезинфекциращ разтвор. За целта са подходящи много и различни тъкани - текстил, филц, а също и такива с повишена устойчивост и здравина. Тъй като са изработени от мъхната тъкан, тези кърпи са много подходящи за почистване на вимето. Препоръчителни са кърпите за многократно използване. Те са изработени от мека тъкан. Ако стопанството има повече животни, е препоръчително да се използва отделна пералня машина, в която ще се използват и дезинфекционни средства. Така винаги ще имате на разположение чисти и дезинфекцирани кърпи. Това важи особено когато стадото се състои от повече от 400 животни. Трябва да се знае обаче, че температура от 60 градуса не е достатъчна за унищожаването на болестотворните микроорганизми. Даже при използване на специални препарати, върху кърпите остават причинителите на мастит. Ако искаме пълно обеззаразяване, е необходимо изпиране при 90 градуса или дезинфекция след изпирането.
Почистване на вимето с активна пяна чрез "накисване" и последващо изтриване със салфетка. Този метод изисква много време и материални разходи. Засега той е малко разпространен.
Изводи
Най-важният фактор, осигуряващ чистота на вимето, е спазването на чистота в помещенията за отдих на животните. Всеки един от посочените методи има своите предимства и недостатъци и сфера на приложение. Книжните салфетки изискват минимално време за подготовка на доенето и добре се справят с грубото замърсяване, но не са подходящи за отстраняване на прахта или микробите. При използване на напоени в миещи средства кърпи има опасност за пренасяне на възбудители на мастит от една крава на друга. Затова те трябва да се сменят често. Кърпите, които се перат в перална машина, не трябва да минават на силна центрофуга, за да се съхрани влагата в тях.
За да прецените и направите своя избор, можете да разгледате таблицата./Ингрид Модел, консултант, ФРГ, fermera.bg

Вимето трябва не просто да е чисто, а безупречно чисто
11158
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини