Качествена дълбока оран унищожава колониите на вредителя. Задължителни са редовни обследванията за оценка състоянието на популациите и плътността от обикновена полевка и други мишевидни гризачи на освободени от пролетни култури площи, на нови посеви с пшеница, ечемик и рапица, както и на люцерна и разположени в близост до тях. При необходимост на площи с установена плътност над прага на икономическа вредност - 2 броя активни колонии на декар, специалистите препоръчват да се използват примамки, които да се поставят само в обитаемите ходове на гризачите, за да се предпазят птиците и полезният дивеч от отравяне.
Обикновената полевка е икономически важен неприятел по зърнено - житните култури, рапицата, люцерната, овощните градини и др. Разпространена е повсеместно в цялата страна. Полевката живее на колонии в система от преплетени дълги ходове с различен брой дупки на повърхността. Обитаемите колонии се разпознават по изхвърлената пръст до добре изгладения отвор, по екскрементите около отвора и вмъкнатите зелени листа в него, както и с по-добре очертаните отъпкани пътечки, които водят до отвора. Размножава се няколко пъти в годината, а при благоприятни условия и целогодишно. Високата размножителна способност на вида често води до масово намножаване. От една двойка полевки за една година се получава потомство от 2400 индивида.
Полевката се храни ежедневно със зелените части на растенията и по-рядко със семената, без да се запасява. Унищожава зелената маса в района на колониите и оголва посева на голяма площ. Вредите по есенниците могат да бъдат открити от поникване до жътва. Полевката продължава да вреди и при наличие на снежна покривка. Допуснатите есенно-зимни повреди могат да се компенсират частично с масовото "братене", при условие че не е засегнат възелът на братене. (Информацията е от бюлетина на БАБХ)