Начало » Пазари » Зърно

Дефицит от твърда пшеница на световния пазар

Статистика
Синор.БГ / 21.10.2014 г.

Farmer.bg

Преди десетина дни беше оповестен докладът на Министерството на земеделието на САЩ  (USDA) за състоянието на световния зърнен баланс през 2014/15 г. Съгласно актуализираните прогнозни данни глобалният добив от пшеница през настоящия сезон ще достигне нов исторически връх от 721,1 млн.т,  с 6 млн.т повече в сравнение с предходния  сезон и с 63  млн.т (!) над резултата от 2012/13 г.  Трябва да отбележим, че новата оценка на USDA за размера на световната житна реколта е с 1,17 млн.т по-висока от септемврийската прогноза, като основна заслуга за това има ЕС.  В рамките на един месец USDA вдигна прогнозната летва за ЕС-28 с 3 млн.т – до рекордните 154 млн.т (143 млн.т – 2013/14 г. и 134 млн.т – 2012/13 г.). 

Експертите акцентират, че  увеличението на производството през настоящия сезон е благодарение на меката пшеница. Водещата европейска аналитична агенция Stratégie Grains в  края на миналата седмица  увеличи оценката си за реколтата от мека пшеница в ЕС-28 през 2014/15 г. на 147,4 млн.т, с 12 млн. тона (!) повече в сравнение с 2013/14 г. С най-голям принос за рекордния европейски резултат са държавите основни производителки в ЕС – Франция, Германия, Великобритания и Полша. Добивът от мека пшеница във Франция вече се оценява на 37,5 млн.т (36,9 млн. т – 2013/14 г.); Германия – 27,6 млн. т (25,0 млн.т); Великобритания – 16,5 млн. т (11,9 млн.т) и Полша – 11,1 млн. т (9,5 млн.т ).

В доклада на USDA се отбелязва обаче, че валежите през юни-юли „допринесоха за рекордното производство, но в същото време компрометираха качеството на новата реколта”.  Големите френски браншови асоциации на производителите на макаронени изделия, грис и др. (Sifpaf, CFSI)  наскоро официално изразиха своята голяма загриженост във връзка с ограниченото предлагане на твърда пшеница в ЕС и на световния пазар.  През 2014 г. вследствие на неблагоприятните агрометеорологични условия добива от твърда пшеница във Франция спадна до рекордно ниско ниво – само 1,5 млн.т с 20 на сто по-малко в сравнение с 2013 г. и с близо 40 на сто под резултата от 2013 г.   Експертите от  Sifpaf и CFSI са на мнение, че през 2014/15 г. ще има дефицит от твърда пшеница на международния пазар, като през следващите 3 месеца цената й ще се покачи с 50 на сто. Във Франция тази тенденция вече набира сила. Към 20 октомври котировките на пшеница дурум на база СРТ Порт-ла-Нувел (Port-la-Nouvelle) се изкачиха до EUR370-380 за тон, в сравнение с EUR330-335/т точно преди един месец и около EUR300/т в средата на август.

Мая Асенова 

Дефицит от твърда пшеница на световния пазар
10404
 

Последни материали
Виж
При 3319 проверки по законите за горите, лова и опазване на дивеча през ноември
Задържаха 3 каруци и незаконно добити дърва в централна северна България
Въпреки спада на изпратените количества за чужбина от януари до ноември
Износът на птиче месо от Украйна надхвърли 1 милиард долара
Икономисани са средства на стойност до 250 милиона долара
През тази година Египет сви вноса на пшеница със 17 на сто
Търгът за хлебна пшеница бе отменен и пренасрочен за 23 декември
Йордания пак закупи само половината от планирания фуражен ечемик
Предстои унищожаването им съгласно действащото законодателство
Иззеха над половин тон внасяни от Сърбия храни без нужните документи
До тук ЕК е раздала 178 млн.
МЗХ очаква отговор от Брюксел за европейска помощ за царевицата
Свързани материали
Виж
Жътвата започна
Турция обяви изкупни цени за хлебна и твърда пшеница, и ечемик
Поражения
Щетите от студовете в САЩ могат да вдигнат цената на твърдата пшеница
Жълтеят ли листата, поливате с твърда вода
Дървесина, твърда като желязо
Италия ще въведе обозначение за произхода на твърдата пшеница в продуктите
Бизнес стратегия
Франция възнамерява да удвои реколтата от твърда пшеница
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини