Начало » Новини » Страната
12.09.2014 г.

До 6 октомври се приемат оценките по доклада за екологична оценка на новата програма за селски райони 2014-2020 г.

Дискусия

Farmer.bg

Браншовите организации имат срок от 30 календарни дни, в който могат да представят предложенията си по доклада за екологична оценка на новата програма за развитие на селските райони (ПРСР 2014-2020 г.), съобщиха от агроминистерството.

Докладът е качен на интернет страницата на програмата www.prsr.government.bg. Самият документ е основан на два европейски регламента, свързани с прилагането на еврофинансирането през следващия програмен период.

От агроминистерството припомнят, че периодът на действие на новата програма 2014-2020 г. започва на 1-и януари 2014 г. и трябва да приключи до 31.12.2023 г. Тъй като 2014 г. за всички държави-членки беше нулева за прилагането, явно крайният срок ще бъде изтеглен с една година.

В съответствие с целите на политиката на ЕС за развитие на селските райони новата ПРСР има три цели – да повиши конкурентоспособността на селското стопанство и жизнеспособността на стопанствата, да доведе до ръст в доходите на производителите и да осигури доставката на качествени хранителни продукти за европейските пазари. 

В тази връзка основен приоритет ще бъде опазването на екосистемите и пестеливото използване на природните ресурсите в земеделието, горското стопанство и хранителната промишленост.

Социално-икономическо развитие на селските райони от своя страна трябва да осигури нови работни места, да ограничи бедността и да подпомогне хората за социалното им включване и за подобряване на качеството на живота в селата.

В документа, представен на страницата на агроминистерството, заложените цели по трите направления са представени твърде общо.

 

За осъществяването на първата обща цел ключови ще бъдат проектите, свързани с въвеждането на иновации в методите на производство и на пазарите. В тази връзка с приоритет ще бъдат подпомагани преструктурирането и модернизацията на земеделските стопанства, подобряването на качеството на човешкия капитал, въвеждане на нова организация при реализацията на пордукцията, чрез „укрепване на хоризонталните и вертикални връзки във веригата за производство и маркетинг на храни”.

 

Втората обща цел на програмата е насочена към опазване на екосистемите и за осигуряване на устойчиво управление  и използване на природните ресурси.

За тази цел ще бъдат насърчавани проекти, свързани с опазването на екосистемите при използване на природните ресурсите в земеделието, горското стопанство и хранителната промишленост

Ще се насърчава ефективността при използване на ресурсите, като приоритет ще се дават на вторичното използване на суровините, въвеждането на енергийно ефективни технологии, които водят до намаляване на вредните емисии и до преодоляване на негативните последици от климатичните промени.

В тази връзка ще се работи за възстановяване, опазване и укрепване на биологичното разнообразие, за подобряване управлението на водите, включително управлението на торовете и пестицидите и др.

Привлекателността на селските райони в България се дължи до голяма степен на разнообразните и добре съхранени екосистеми в тях.

Те са важна предпоставка за разнообразяването (диверсификацията) на земеделската дейност, за създаване на заетост  и повишаване на доходите в селските райони. От особена важност е да се приложат мерки за опазване на биоразнообразието, почвите и водите в селските райони, а от друга да се повиши добавената стойност чрез производството на висококачествени и сертифицирани продукти от селското, горското стопанство и хранително вкусовата промишленост.

Чрез подкрепата на дейности, свързани с оползотворяване на отпадъците от земеделската  и горската дейност, въвеждането на нови водоспестяващи технологии и инвестиции в подобряване на хидромелиоративната структура, производството на енергия от ВЕИ, се осигурява устойчивото и ефективно използване на природните ресурси. Опазването на горските екосистеми и  развитието на  устойчиво горско стопанство са особено важни за намаляване на изменението на климата и смекчаване на последиците от него.

 

Третата цел на програмата е насочена към стимулиране за социално-икономическо развитие на селските райони, което да осигурява създаване на нови работни места, по-високи доходи и по-добро качество на живот в селските райони. По този начин програмата допринася и за намаляване на бедността и риска от социалното изключване в селските райони. Принос за постигането на тази цел ще имат интервенции в три приоритетни области.

Насърчаването на социалното приобщаване е от съществено значение. Затово ще се насърчават програми, които намалявт бедността и насърчават икономическото развитие в селата.

Отново ще се работи в посока за създаванети развитие на малки предприятия и за разкриването на работни места.

Ще бъде стимулирано местното развитие в селските райони, ще се подобрява достъпът до използване на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) в селските райони.

Ще се работи в посока за подобряване на достъпа до и качеството на основните услуги и малката инфраструктура в селските райони    Осигуряване на достъп до широколентов интернет в райони без покритие

Програмата има три хоризонтални приоритета:

•          Насърчаване на иновациите в производството, пазарната организация и управлението;

•          Предотвратяване и приспособяване към климатичните промени;

•          Опазване и възстановяване на околната среда.

 

 

 

 

До 6 октомври се приемат оценките по доклада за екологична оценка на новата програма за селски райони 2014-2020 г.
12303
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Работна група по селската програма
Агросекторът ще избира между три варианта за таван на субсидиите при модернизация
Още през март 2015 г.
Агроминистърът обещава инвестициите в техника да са първи в подпомагането по новата селска програма
Отчет
Над 4 млрд. лв. са изплатени по селската програма при одобрени проекти за над 7,6 млрд. лв.
Нормативна уредба
Блокираните проекти за микропредприятия ще започнат да се плащат от септември
Важно
До 5 септември е удължен срокът за участие на браншовиците в комитета по наблюдение на новата програма 2014-2020 г.
Еконасочеността на новата програмата за селските райони
Над 761,6 млн. евро евросубсиди за зелени дейности след 2014 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини