Начало » Новини » Страната
15.08.2014 г.

Браншовици искат намесата на премиера за справяне с наводненията

Обръщение

Farmer.bg

В обръщение до премиера Георги Близнашки представители на осем от браншовите организации от агросектора настояват да се разследва случаят с виновните за лошото управление на язовирите във Врачанско, довело до пагубните наводнения, които оставиха без покрив и препитание хиляди семейства в Северозападна България.

„Ние, представителите на сдружения на земеделски производители смятаме, че е време да спрем наводненията, случващите се заради човешки грешки, немарливост, бездействие и направо престъпно поведение. Досега всичко е приключвало с констатации и реакциите са били символични. Наводнението в Мизия води до сериозен риск да изчезне цял един град”, се посочва в обръщението.

Подписи под него са поставили членовете на Българската асоциация „Биопродукти”, Националната асоциация на младите фермери в България, Националният аграрен съюз, Асоциацията на агроекологичните земеделски производители, Българската асоциация за оранжерийна продукция, Независимата федерация"Земеделие и горско стопанство", Конфедерацията на труда „Подкрепа”, Националнато земеделска камара и Българската асоциация за развъждане на местни породи говеда.

Браншовиците посочват, че по поречието на Скът и нейните притоци има 32 язовира, голяма част от които според фермери от района са преливали. Микроязовирът на селоБорован е със скъсана стена. Освен това е имало незаконни рибарници с неправилно изградени стени.

По неофициално информация водата в тях се е равнявала поне на един микроязовир и всичките са разрушени от стихията. Така водата оттам е добавила своя принос да бъде залят цял град. Според мнение на еколози пък, дигите на Мизия се грешно проектирани и не са позволявали лесното оттичане на водата.

С намерението да се предотвратят бъдещи подобни трагедии, браншовиците предлагат мерки, които са се изпълнят от местните и държавни власти.

Много бързо да се направи обследване от хеликоптер на цялото поречие на река Скът, докато все още ясно личат следите на огромни маси води, текли към населените места и нивите.

Да се предостави пълна информация кой стопанисва язовирите в цялата страна, тя да бъде публична и да се поддържа актуална.

На стопанисващите да се вмени конкретна отговорност и конкретни дейности, които трябва да вършат, за да се налагат санкции при всяка грешка, защото от тях зависи съдбата на хиляди български граждани, тяхното имущество, посеви и насаждания, а понякога и живота на много хора.

Ако „не може да се установи“ кой стопанисва конкретен язовир, да се счита, че реално няма стопанин и да се вземат мерки той да влезе във владение било на държавата, общината или концесионера.

Да се започне незабавно ревизиране на всички диги, като се започне от Мизия. В този процес да бъдат включени неправителствени екологични организации (местни и национални), сдружения на земеделски производители (местни и национални) и местни граждански сдружения с предмет на дейност превенция и справяне с проблемите от наводнения.

Да се оцени разумността на корекциите на реките, които видимо създават проблеми, без да решават тези, заради които са правени.

Да се направи обследване на незаконната сеч и да се търсят механизми за справяне с проблема в цялата страна, тъй като това е национален проблем.

Да се започне проверка в цялата страна за незаконно строителство, както и за узаконено, но в разрез с националното законодателство и да се започне незабавно решаване на проблема. При необходимост да се подготвят проекти за промяна на закони, които да се предадат на следващото правителство за внасяне в Народното събрание.

Браншовици искат намесата на премиера за справяне с наводненията
6658
 

Последни материали
Виж
Важно за корабопритежатели и риболовци
Готвят нови тарифи за рибарите, приходите в хазната ще се вдигнат с 3 млн. лв.
Подкрепа за Георги Тахов
Земеделски браншовици и организации обещават протести, ако политици спрат Законопроекта за агрохранителната верига
За 2025 година
ЕК одобри 135 проекти за техническа подкрепа – 10 са за България
Призив към активните млади хора
До 25 април „Грийнпийс“ записва доброволци за помощ при бедствия
Разпознаване и борба с вредителя
Не изпускайте от внимание морковената муха!
Седмицата на гората
В Югозападна България включват и войската в залесяването
Свързани материали
Виж
Изследване
Докладът на ЕС показва, че 39,5 на сто от повърхностните води са в добро състояние
Фермери от незасегнатите региони предлагат помощ на пострадалите си колеги
Наводненията в Полша унищожиха посеви, фураж, торове и техника
Освен промените в климата в световен мащаб
И обезлесяването е подпомогнало пагубните наводнения в Бразилия
Дъждовете, свързани с Ел Ниньо, опустошават Бразилия
Правителството прие Плановете за управление на риска от наводнения в четири района за 2022-2027 г.
Подготвяни от МОСВ за периода 2021-2027 година
Фермери искат включване в консултации по актуализация на плановете за риска от наводнения
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини