За да се постигне коректна ротация на културите, рапицата не трябва да заема повече от 20-25 на сто от земеделските площи, предупреждават агрономи.
Културата може да играе ролята на перфектно възстановяващо почвите растение, особено за последващо отглеждане на пшеницата. След реколта от рапица площите остават с изключително добра почвена структура, която осигурява оптимални условия за намаляване на броя на обработките при основните участващи в сеитбооборота култури.
Основно правило при сеитбата на културата е да имаоптимална подготовка на сеитбеното легло!
Подготовката за сеитба на рапицата започва още с прибирането на предходната култура. Това предполага съблюдаването на следните по-важни условия:
- ниска жътва (къси стърнища)
- фино нарязване на сламата (дължината на сламките трябва да е под 5 см)
- еднакво разпределение на растителните остатъци по цялата работна ширина
Независимо от това дали ще се използва плуг или не, сламата не трябва да създава механични проблеми за сеитбата и след това – за отглеждането на културата. Във ферми без добитък сламата често е най-важният източник на органично вещество и от тук – основа за микробиологичната дейност на почвата и за подобряване на нейната структура.
Обработките трябва да бъдат такива, че да се избягва уплътняването на почвата, за да може централният корен на рапицата да проникне в дълбочина. Ако почвената структура е подходяща дълбоката оран на почвата може да се пропусне. В този случай е достатъчна една повърхностна обработка на дълбочина 10-15 см.
Условията на сух терен по време на сеитба са сериозен проблем за покълването и поникването на културата. За да се избегне това, е необходимо да се осигури придвижване на влагата по капилярен път към семената чрез валиране – преди и след сеитбата.