Начало » Пазари » Зърно
14.07.2014 г.

Хлебното и фуражното зърно продължават да поевтиняват на световния пазар

Международните и представителните регионални зърнени пазари през изминалите седем дни (3-9.06.14 г.) останаха подчинени на стръмен низходящ ценови тренд. Реколтната преса срина котировките на пшеницата на борсата в Чикаго до петгодишното дъно - $198/т, като експортната цена на американската мека пшеница спадна до $237/т FOB, в сравнение с $255/т FOB в началото на юни ( $275/т - 10.07.13 г.). Междувременно експертите констатираха идеални условия за развитието на реколтата от царевица в Средния Запад, а това предполага ревизиране на сегашните прогнози и нов исторически връх за производството на царевица в САЩ, основен доставчик на зърно за световния пазар. Логичното следствие на тези оптимистични прогнози стана и драстичното поевтиняване на царевицата на фючърсния пазар до $159/т в Чикаго, в сравнение с $186/т в началото на юни и $280/т към 10.07.2013 г.
Котировките на мелничарското зърно в Европа също се движеха в низходяща посока, но темпото на ценовия спад в ЕС доста се забави заради слуховете за влошено качество на пшеницата и агресивния износ. Веднага трябва да маркираме поредната победа на Румъния на експортния фронт - продажба на нови 180 хил. тона пшеница на Египет чрез международен търг по $249-251/т FOB.
В рамките на седмичния период цената на ноемврийския контракт мелничарска пшеница на борсата в Париж спадна с 2,25 евро, до EUR181,75 за тон (EUR197,50/т - 10.07.13 г.). На 10 юли френска мелничарска пшеница се предлагаше за износ от Руан по EUR179/т FOB в сравнение с EUR181/т на 3.07.14 г. и EUR 197/т - 10.07.13 г., с 2-3 евро паднаха и изкупните цени на пшеницата в Германия - до EUR 186/т СРТ Хамбург за зърно В- качество 12% протеин (EUR 202/т - 10.07.13 г.).
Борсата в Будапеща на 9 юли затвори, както следва: мелничарска пшеница м. август (нова реколта) - $205/т ($203/т - 2.07.14 г); фуражна пшеница м. август - $194/т ($197/т); царевица м. юли - $193/т ($198/т) и фуражен ечемик м. август - $186/т ($186/ т).
С негативна ценова динамика се характеризираше и руския зърнен пазар. Прогнозите за добив от зърнени храни в Русия са подобрени в сравнение с данните от началото на юни, като реколтата от пшеница в РФ в момента се оценява на 52-54 млн.т (52 млн. т - 2013 г.). Повечето анализатори вече приемат за по-реалистична горната граница на този прогнозен коридор, тъй като информациите за хода на жътвата в южните региони на страната (основни доставчици на пшеница за износ) демонстрират по-високи от очакваните добиви 3,97 тона от хектар, в сравнение с 3,37 тона от хектар през същия период на 2013 г.
Според търговски източници руска мелничарска пшеница 12,5% протеин вече се предлага за износ средно по $249/т FOB, а пшеница 11,5% протеин - по $240/т FOB Новоросийск . На 9 юли 60 хил. тона руска мелничарска пшеница нова реколта са били продадени на Египет по $251/т FOB./Игор Валентович, fermera.bg

Хлебното и фуражното зърно продължават да поевтиняват на световния пазар
11102
 

Последни материали
Виж
Влизат в сила новите условия за подпомагане по интервенциите в лозаро-винарския сектор
Средствата са разпределени между 10 576 земеделски стопани
ДФЗ изплати 43, 5 млн. лева по НАТУРА 2000
ДФЗ преведе общо 770 хил. лева по схемата
182 земеделски стопани получиха плащания за поддържане и подобряване на биоразнообразието в горските екосистеми
Близо 1,4 млн. лева за борба с теления червей са преведени по сметките на картофопроизводителите
Цените на храните ще паднат с 20%
Първият Магазин за хората ще отвори врати през септември
Отговор от МЗХ
Законът за продажба на занаятчийски храни ще бъде придвижен едва през декември
Свързани материали
Виж
Русия отново повдига въпроса за зърнена борса на БРИКС
Суша и студове са засегнали посевите
JRC MARS: Под средните 5-годишни добиви ще е реколтата от зимните и пролетни култури на Украйна
Израелските удари разбуниха зърнените пазари
Страната получава възможност да свие рязко вноса на пшеница
В Тунис очакват ръст на реколтата от зърно с 64 на сто до 1,8 милиона тона
Предстои интересна демонстрация на сортове зърнено-житни култури, отглеждани на територията на страната
Преходно ще продължат до края на тази година
Квотите на Украйна за внос на селскостопански продукти в ЕС падат от 2026 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини