Европейският съюз е завел иск пред Световната търговска организация (СТО) срещу наложената от Русия забрана върху вноса на свине и свинско месо от европейските държави, съобщи пресцентърът на Европейската комисия.
Марката е наложена след неуспешните двустранни разговори между Брюксел и Москва, продължили близо половин година.
Забраната беше наложена заради огнища на африканска чума по дивите свине, установени в Полша и Беларус.
Позицията на Евросъюза е, че опасност от заразяване на питомните прасета няма, защото проблемът е регионален - „ има няколко незначителни огнища на диви свине по границите с Беларус, които веднага са били овладяни”, посочи еврокомисарят по търговията Карел де Гухт.
При присъединяването си към СТО през 2012 г. Русия се ангажира да гарантира, че нейните мерки за защита на живота и здравето на животните се основават на науката и че няма да ограничава търговията, припомни европейският комисар по здравеопазването Тонио Борг.
Като припомнят, че Русия не налага забрана на вноса на продукти от Беларус или Украйна, въпреки оповестените случаи на африканска чума по свинете в тези страни, от Еврокомисията се противопоставят на този двоен стандарт спрямо различните партньори, прилаган от федерацията.
В рамките на 60 дни експерти от ЕС и Русия съвместо с консултанти от СТО ще обсъждат иска, за да се намери задоволително решение, което би избегнало съдебните спорове на ЕС и Русия.
Ако консултациите не постигнат задоволително решение в рамките на 60 дни, ЕС може да поиска от СТО да се създаде комисия, която да се произнесе по законността на мерките на Русия.
През 2013 г. стойността на износа на свинско месо от ЕС за Русия е достигнала 1.4 милиарда евро, което е с около 25% от целия износ на ЕС.
Забраната има тежки последици за свиневъдството в ЕС като спад в цените и свръхпредлагане на вътрешния пазар.
Русия е третият по големина търговски партньор на ЕС , а ЕС е най-големият експортен пазар на Русия. През 2013 г. ЕС е изнесъл за федерацията стоки за 123 милиарда евро, като вносът е в размер на 232 милиарда евро.
Докато руският износ за ЕС са основно суровини (80%) , износът на ЕС за Русия са предимно превозни средства, лекарства, машини и транспортно оборудване , но също така и селскостопански продукти.