Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
06.03.2014 г.

Растенията залагат репродуктивни органи още в началното си развитие

Науката за хранене на растенията в различните им фази непрекъснато се развива

Дойде периодът, в който усилено започва подготовката на зеленчукови разсади за  ранно, средно-ранно или късно полско производство, както и отглеждането на ранни зимно-пролетни култури в пластмасови култивационни съоръжения.
Важен момент в това производство е каква храна ще дадем на растенията в техния старт, което е важна предпоставка за бъдещите резултати. Науката за хранене на растенията в различните им фази непрекъснато се развива и дава нови перспективни възможности за решаването на този важен въпрос.
Разсадите и културите с къс вегетационен срок се отличават с големи изисквания към хранителния режим. Тези изисквания се определят при разсадите от малката коренова система, която е разположена в ограничен обем почва, а при културите с къса вегетация, от това, че за кратък период от време те трябва да образуват определено количество растителна маса. Освен това хранителните елементи трябва да са лесно достъпни за растенията, да бъдат в определени съотношения помежду си, както и да не повишават киселинността на почвата. Небалансираното хранене на разсадите води до негативни последици, които не могат да бъдат компенсирани до края на жизнения цикъл на дадена култура. Дори и след като през следващите фази на развитие растенията са обезпечени с всички необходими хранителни елементи, неблагоприятното отражение върху общия добив остава. Така например, ако  отглеждането на даден разсад е без достатъчно фосфор, това се отразява особено неблагоприятно върху плодообразуването и оттам - добивът е нисък, независимо че при засаждането растенията ще са наторени с фосфор. Също така, ако разсадите се отглеждат без достатъчно количество азот и калий, това се отразява неблагоприятно върху вегетативното развитие на растенията в по-късни фази и в последствие води до намаляване на добива и ранозрелостта на продукцията.
За да се избегнат всички тези неблагоприятни последици от небалансирано торене на разсадите, трябва да се използват подходящи торове с лесно достъпни за растенията хранителни елементи, в оптимални съотношения за постигане на бърз и качествен ефект./Петър Кръстев, fermera.bg

Растенията залагат репродуктивни органи още в началното си развитие
10757
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Растения-индикатори за повишена киселинност на почвата
В поредица за инфекциозните болести по растенията с епидемичен характер
Що е епифитотиология
Приготвяне на течен тор
Копривата е отличен органичен тор за краставиците
Създава се Институт за иновационни технологии за растително и почвено здраве
Bulgarian One Health Journal
Създадоха ново научно списание за здравето на животните, растенията и екологията
Създават екип на ЕС за спешни случаи в областта на здравето на растенията
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини