[B%]Farmer.bg[%B]
До няколко месеца фонд „Земеделие” ще бъде готов с [B%]предварителния анализ [%B]за изпълнението на одобрените проекти по програмата за селските райони.
Това съобщиха експерти, представяйки заключителните дейности на министерството на земеделието и фонда по програмата за селските райони за периода 2007-2013 г.
След като Европейската комисия удължи срока за действие на програмите до края на август 2014 г., всяка държава-членка има право да одобрява проекти до този срок. За да се види каква част от [B%]субсидиите може да бъдат спасени[%B], най-късно през май ще мине ревизия на одобрените инвестиционни проекти, която да установи колко от тях ще отпаднат поради липса на предварително финансиране.
По неофициална информация застрашените от провал инвестиционни проекти, за които стопаните не са намерили предварително кредитиране, варират от 20% до 40% от досега одобрените предложения.
Дори най-предпочитаните мерки за модернизация на земеделските стопанства (121) и за инвестиции в преработвателните предприятия (123) [B%]ще се окажат с много нереализирани [%B]инвестиции, тъй като кандидатите не разполагат с необходимите кредити за тяхното изпълнение, поясниха експерти.
По двете мерки са сключени договори [B%]за над 1,4 млрд. лв.[%B] По мярката за модернизация на стопанствата са одобрени 3 388 проекта за над 864 млн. лв., а по мярката за преработвателния сектор - 611 проекта за 565 млн. лв., сочи справката на фонд „Земеделие”.
Част от инвестициите са приключени и субсидиите са платени, но много от проектите ще останат нереализирани, призна неотдавна и зам. министърът на земеделието и храните Явор Гечев. Пред депутатите от земеделската комисия на парламента той обяви, че [B%]липсата на финансиране[%B] продължава да пречи за приключването на немалко частни инвестиционни проекта.
За да разрешат част от проблемите си, кандидатите биха могли да се възползват от гаранционния фонд, припомни Светлана Александрова, изпълняващ длъжността директор на дирекция „Развитие на селските райони” в земеделското министерство.
Фондът е отпуснал лимити на 14 търговски банки, с които да гарантират нисколихвени кредити на земеделски производители, които имат ообрени проекти по три от мерките на програмата за селските райони – за модернизация, за добавяне на стойност към земеделски и горски продукти и за подобряване на икономическата стойност в горите.
Въпреки че процедурите по одобренията са сложни за прилагане, експертите смятат, че при добре подготвена [B%]разяснителна работа[%B] този проблем може да се реши.
И за да стигнат до повече земеделци и бизесмени от хранителната индустрия, от февруари до края на април ще се проведат серия от семинари в големи и малки градове от страната. Експерти и банкери ще разясняват използването на гаранционната схема за хората, които не разполагат с недвижимо имущество като обезпечение за теглените заеми.
Фонд „Земеделие” има [B%]договори за предоставяне на гаранции[%B] с „Алианц банк България”, „Алфа банк – клон България”, Банка ДСК”, „Банка Пиреос България”, Българо-американската кредитна банка, Обединена българска банка, Първа интвестиционна банка, „Райфайзенбанк България”, СИБанк”, „Тексим банк”,”Ти Би Ай банк”, „Уникредит БУЛБАНК”, „Централна кооперативна банка” и „Юробанк България”.
При интерес производителите биха могли да получат пълна информация за гаранционните схеми от банковите консултанти.
[B%]Максималният размер на кредитите [%B]е 3 млн. лв., като гаранцията се отпуска максимум за 10 години. Гаранцията покрида до 80% от стойността на проекта. Самите кредити са нисколихвени, отпускат се при 6,76% средна лихва.