През миналата година в страната са регистрирани над 16,4 милиона декара продуктивни ливади, пасища и мери, сочат актуалните данни на земеделското министерство.
За над половината от пасищата и мерите обаче са превеждани субсидии на стопанства, които изобщо не отглеждат животни, съобщи за Farmer.bg председателят на асоциацията на животновъдите Бойко Синапов.
„За разлика от ливадите, при които стопаните имат ангажимент да косят тревата, субсидиите за пасищата и мерите се дават за това, че се ползват от животновъдите. В нашия случай обаче парите са подарявани за неземеделска дейност, тоест за нищо работа, което противоречи на европейските критерии, посочи още Синапов.
Браншовиците отдавна предупреждаваха администрацията, че директните плащания отиват в неактивни фермери.
Няма точни данни каква част от 16-те милиона декара са пасища и мери, но се смята, че са поне 10 млн. дка. Ако половината от тях се ползват от неживотновъди, това означава само за последната година за подобни кухи дейности са изплатени над 130 млн. лв.Известно е, че на декар пасища се отпускат по 27 лева.
Затова и една от основните законодателни инициативи на сегашния парламент е да изиска от общините и държавата да отдават под наем с предимство пасищата и мерите за стопани, които отглеждат животни.
„Имаме доверие в председателя на земеделската комисия в парламента Светла Бъчварова, която единствена си разбира от работата и която по наше искане инициира изменения в закона за собствеността и ползването на земеделските земи”, посочи още Синапов.
Тази година голяма част от животновъдите са започнали да възстановяват старите пасища в Родопите, Пирин и Рила, които заради кризата в сектора бяха занемарени и обрасли в храсти, обясни още шефът на асоциацията.
Очакванията на бранша са законовите промени да бъдат приети навреме, така че за следващата година фермерите да бъдат улеснени при осигуряването на фуража за животните и в същото време да получават субсидии за поддържането на пасищата.