Най-подходящият срок за засаждане на малини е есента. С операцията трябва да приключим месец преди замръзване на почвата. Пролетта храстите на малината започват рано вегетация и затова срокът за засаждане тогава е много ограничен.
За засаждане на малини е подходящ целият септември и част от октомври. До настъпване на студовете засадените растения успяват да се вкоренят и рано напролет започват да растат. За посадъчен материал от малини се използват коренови издънки. Те трябва да са чистосортови, без видими поражения от болести и неприятели. Издънките трябва да имат добре развити корени, дълги 15-20 см и добре развита надземна част, състояща се от едногодишни леторасти, дебели не по-малко от 8-12 мм в основата.
Почвата за есенно засаждане на малини трябва да се подготви предварително. Преди всичко, мястото трябва да бъде почистено от многогодишни плевели, които силно изтощават и изсушават почвата и служат за убежище на много болести и неприятели. Саденето на малини на заплевелени участъци, особено с пирей не бива да се допуска. Коренищата на пирея проникват дълбоко, имат много разклонения, което прави унищожаването им в малиновото насаждение много трудно, дори невъзможно.
Кореновата система на малините се развива добре само в рохкава почва с окултурен обработваем слой. Колкото по-добър е той, толкова по-добре се развива кореновата система и надземните части на растенията и естествено, добивът е по-висок.
Затова в почвата е необходимо да се внесат угнил оборски тор - 6-10 кг и минерални торове (80 г суперфосфат, 40 г калиев сулфат). Количествата са за 1 м². Най-добре е малините да се разположат в един ред по краищата на дворното място с разстояния между растенията 30-50 см. При засаждане в няколко реда между тях трябва да се остави разстояние от 1,5-2 м. В този случай мястото предварително се маркира на редове с помощта на колове и канап. След това се изкопават посадъчните ямки с размери 30x30 см и дълбочина 25-30 см.
Малините могат да се засаждат и в траншеи. При този начин траншеите се изкопават предварително със ширина 60-80 см и дълбочина 40 см. След това на дъното им се насипват оборският и минералните торове, премесени с повърхностния плодороден почвен слой. Корените се разполагат така, че да няма подгънати върхове и се засипват с почва, която се уплътнява внимателно с крак. Малините се засаждат на същата дълбочина на която са били преди изкопаването им от майчините растения. По-дълбокото засаждане задържа израстването на млади леторасти, а по-малката влошава прихващането. Надземната част на засадените растения се съкращава на 20-40 см от основата. Поливат се обилно с по 10-12 литра вода на 3-4 растения. За запазване на влагата, почвата около засадените растения може да се мулчира с добре угнил оборски тор или торф.