При доматите има голямо разнообразие от сортове, но два основни типа растения – детерминантни и индетерминантни. Първите растат храстовидно, без да стават много високи, защото всяко разклонение завършва с цветна китка и се самозадънва. Вторият тип домати - индетерминантните, растат непрекъснато във височина, формират дълги стъбла, които изискват опорна конструкция. На тези домати се прилага своеобразна резитбена операция, без разбира се това да е задължително. Но когато производството е насочено към високо качество и добив, тогава т. нар. „колтучене” е задължително.
Първата стъпка при колтученето на доматите е на височина от 30 см от почвата всички разклонения (колтуци), които са в основата на листните дръжки, да се премахнат.
Когато растенията се отглеждат по едно, за предпочитане е те да се отглеждат двустъблено. За второ стъбло се оставя един от колтуците. Операцията може да се направи по два начина: ако се цели по-ранно узряване на плодовете, за второ стъбло се оставя колтукът над първата цветна китка, ако не – този под първата цветна китка. Двустъбленото отглеждане на единично засети растения води до увеличаване на добива.
Всички останали колтуци се отстраняват (и при двустъблено отглежданите) през цялата вегетация на доматите. Най-подходящият момент за отстраняването им е когато те са с дължина около 2-3 см. Операцията е лесна и се прави с едно движение с леко завъртане в двете посоки. Премахването на култуците засилва растежа на стъблото на доматените растения, което от своя страна води до образуване на повече и по-едри плодове. Операцията се прилага на всеки 7-10 дни, когато листата са напълно сухи. Не се прави при мокри растения, защото е възможно разпространяването на бактериални и гъбни болести.
Когато наближава краят на сезона (около 30 дни преди очакваната първа слана), най-добре да се премахне връхната част на стъблото. Това ще насочи енергията на растенията към плодовете и те ще узреят навреме.
Някои смятат, че колтученето на доматите е вредна и безполезна практика, защото получаването на повече плодове е по-важно от размера. Това може да е вярно, но доходността от размера е много по-добра, защото плодовете от колтучените домати са по-големи и по-добре обагрени.