Учени от университета в Орхус, използват методи за генетично секвениране, за да изучават взаимодействието между гъби, които заразяват пшеницата с други паразити. Традиционно изследването на патологията на растенията се свежда до взаимодействието между болестотворните микроорганизми и растенията, разглеждайки всеки поотделно. Но в реалния свят нещата не са толкова прости.
Когато един патоген заразява растението, “на сцената” присъстват и други патогени. Много микроорганизми в, и около корените на растенията, стъбла, листа и други органи също присъстват в този процес. Ефектът на тези микроорганизми може да обостри или да облекчи развитието на болестта. В работата си учените ще използват технология, наречена „Next Generation Sequencing” (NGS).
Тази технология осигурява “моментна снимка” на пълния генетичен състав на организма. Учените са открили ясна отрицателна корелация между гъбите Fusarium и други гъби, като например Lewia infectoria (опасен патоген, който заразява семената на зърнените култури) и Cryptococcus sp. (антимикотик - един от малкото класове антимикробни средства, използвани при противогъбични терапии).
Това означава, че има пряко взаимодействие между тези два вида, които инхибират Fusarium. Задълбоченото изучаване на взаимодействието между растенията и патогените, може да бъде основа за разработване на по-ефективна и по този начин по-малко скъпа борба с вредителите.
Това са съвършено нови, немислими досега възможности за използване на нови технологии: изследване на ефекта на фунгицида на гъбичната популация, общото въздействие на изменението на климата върху биологичното разнообразие и изучаването на ефекта на гъбите върху плодородието на почвата и много други./naturale