Соргото (просото) има голям потенциал като енергийна култура. Това стана ясно по време на колоквиум по въпросите на енергийните растения, организиран от фирмата KWS, състоял се тези дни в германския град Легден. По време на вегетацията соргото се нуждае от около една трета по-малко вода, отколкото царевицата. Поради това растението е подходящо преди всичко за райони, за които летните месеци са характерни със засушавания и в които царевицата се блъска в границите на възможностите си, смятат специалистите, участвали в колоквиума.
Тъй като растението е топлолюбиво, по време на покълването то се нуждае от минимум 12 °C, още по-добре от 14 °C. За сравнение: при царевицата са 8 °C. Затова културата не бива да се сее преди средата на май. Соргото, според експерти, има доста високи изисквания по отношение на почвообработките. За да се затопли добре почвата, горният слой трябва да е добре разрохкан и след това леглата на семената, да се уплътнят добре. За студени и влажни почви соргото не е подходящо.
[B%]Цел на отглеждането: добиви като при енергийната царевица[%B]
Според думите на консултанта от KWS Филип Юнг растениевъдите работят зa ускоряване на развитието на културата в ранните фази на развитие. Тук вече е постигнат видим напредък. Това се отнася и до студоустойчивостта, с което сроковете на сеитба могат да се изтеглят по-рано. Работи се интензивно и върху укрепване на стъблата на растенията, които са сравнително тънки. Целта е нивото на добивите от сорго да достигнат добивите от енергийна царевица, която се отглежда върху по-неплодородни почви.
Добивът на суха маса от хектар вече се е повишил очевидно през последните години. Сега той е между 20 до 25 т/хa, стремежът е да стигне между 25 до 30 т/хa. Като втора култура, според консултанта, соргото би могло още днес да донесе високи добиви върху сухи почви.
[B%]Или все пак захарно цвекло като енергийно растение?[%B]
За употребата на захарно цвекло като енергийно растение говори Себастиан Шафер от KWS. Добивът на маса от площ, енергийният добив на всяка единица субстрат и бързата ферментация правят от захарното цвекло подходяща енергийна култура. Разликата между цвеклото и царевицата: при цвеклото добивът е под земята, така че за ефективното му използване като енергийна култура от голямо значение е използването на ефективна прибираща и почистваща техника.
При отглеждането на цвекло за производство на биогаз решаващ е добивът на суха маса, а не качествато на захарта. Все още захарното цвекло и енергийното цвекло, което се отглежда специално за производство на биогаз, не показват особено големи разлики в добивите на суха маса от единица площ, каза Шафнер. В дългосрочен план обаче ще се прави ясна разлика между захарно и енергийно цвекло. Кръмното цвекло, което се употребява за храна на животните, заради неговото ниско съдържание на суха маса, не е подходящо за биогазовото производство./в. Westfalen-Lippe