Юни е месец за интензивна растителна защита в овощната градина. Метеорологичните условия благоприятстват развитието на най-важните болести при семковите - струпясване по ябълка и круша, и брашнеста мана по ябълката. При чувствителните на брашнеста мана сортове ябълки през месеца се препоръчват минимум две третирания през 10 дена. Използват се фунгициди, ефикасни срещу двете болести като скор 250ЕК в концентрация 0,02%, болеро 12ЕК – 0,06%, ардент 50СК – 0,02%, пънч 40ЕК - 0,0075%, строби ДФ - 0,02%, шавит Ф71,5ВП – 0,2% и др.
- Плодовият червей - най-опасният неприятел при ябълката
През месеца протича вредната дейност на икономически най-важният неприятел по ябълката, ябълковият плодов червей. Резултатите от борбата срещу ябълковия плодов червей зависят от правилното определяне на най-подходящия момент за пръскане, когато започне излюпването и вгризването на първите гъсенички. Обикновено, първото третиране срещу първо поколение на червея се прави през първата десетдневка на юни, а второто - 10-12 дни след първото в зависимост от продължителността на действие на използваните инсектициди. Най-точно моментът за третиране може да се установи от регионалните бюлетини на специалистите агрономи от Агенцията по безопасност на храните.
Подходящи инсектициди за борба с ябълковия плодов червей са каскейд 5ЕК в концентрация 0,15%, дурсбан 4Е - 0,2%, суми алфа 5ЕК- 0,02%, нуреле дурсбан - 0,05%, релдан 40ЕК - 0,12%, и други. Тези препарати са ефикасни и срещу листозавивачките, листоминиращите молци, листните въшки и др.
Когато пръскането при ябълките се комбинира за едновременна борба срещу болестите и неприятелите, трябва да се има предвид смесимостта на препаратите. При липса на такива данни от страна на производителя на продукта, препоръчително е на малка площ предварително да се направи тест за съвместимост.
- Неприятелите не подминават и крушата
През юни най-често срещаните неприятели при крушата са плодовите червеи, листоминиращите молци, крушовата листна оса и др. Използват се посочените при ябълката инсектициди. Нападнатите от крушовата бълха дървета могат да се третират и с пиретроидни инсектициди като карате зеон в концентрация 0,02%, децис 2,5 ЕК-0,03% и др./в. Гласът на фермера