[B%]ДИРЕКТНА СЕИТБА БЕЗ ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ХЕРБИЦИДИ[%B] Един от ограничаващите фактори за прилагането на директната сеитба, който предизвиква критики, е използването на хербициди. В последно време производителите започнаха да се отказват от някои видове остатъчни хербициди и преминаха към използването на препарати с последващо действие.
Покриването на земята с растителните остатъци от предишната реколта има хербициден ефект като подтискат развитието на плевелните растения. Индексът на контрол зависи от различни фактори, свързани с вида на растителните остатъци, сезона и вида на плевелите.
[B%]ФАКТОРИ, КОИТО ВЛИЯЯТ ВЪРХУ ЕФЕКТИВНОСТТА НА ХЕРБИЦИДИТЕ[%B]
Съществува група химични хербициди, които имат различен начин на действие и минимални изисквания, които да осигурят тяхната ефективност. Като основни фактори, влияещи на ефективността, трябва да се отбележат съдържанието на вода в почвата, относителна влажност на въздуха, стадий на развитие на растенията, интензивност на слънчевото греене, качеството на водата, климатичните условия преди и след внасянето на хербицида и спомагателните вещества.
Като се отчита непрекъснатото развитие на технологиите за контрол на плевелите и за да се постигне желаният резултат от използването на хербицидите, трябва редовно стопаните да се консултират с инженери-агрономи.
[B%]КОНТРОЛ НА МНОГОГОДИШНИ ХРАСТИ[%B]
Израстването на многогодишните храстовидни растения, които имат по-голямо количество семена, е подпомагано от растителните остатъци на полето. Като правило те израстват през есента и зимата. Точно това е и моментът, когато могат да бъдат унищожени като се използват селективни хербициди за зимни зърнени култури. През пролетта тези нежелани храсти започват активно да се развиват и борбата с тях става все по-трудна. На този етап за унищожаването на плевелите се налага да се използват повишени дози хербицид.
[B%]ВЛИЯНИЕ НА КЛИМАТА ВЪРХУ ЕФЕКТИВНОСТТА НА ХЕРБИЦИДИТЕ[%B]
Температурата и влажността на въздуха, съдържанието на вода в почвата, слънцето и другите климатични фактори мога пряко или косвено да оказват влияние върху ефективността на хербицидите. Ефективността на хербицидите нараства при висока относителна влажност на въздуха и силата на слънцето, а така също и достатъчната влага в почвата.
Ниската влажност на въздуха може да доведе до увеличаване на загубите от хербициди в момента на тяхното внасяне, вследствие на ускореното изпаряване на водата, която влиза в състава на пръскания разтвор. Друг проблем е затварянето на устицата на растенията, което затруднява проникването на хербицидите през листата. Вятърът, когато силата му е повече от 6 км/ч, също води до загуби на разпръсквания продукт, тъй като такъв вятър отнася даже по-големи капки. Ефективността на проникване и действието на някои хербициди зависи от силата на осветеност в периода след пръскане. Така например някои продукти на основата на глифосат и бентазом трябва да се прилагат само в случаите, когато сме сигурни, че предстоят няколко часа хубаво слънчево време. Ако пръскането става във втората половина на деня, а на следващия ден вали дъжд, то ефективността на хербицидите значително намалява.
Добрата осветеност е един от най-важните фактори, осигуряващ ефективността на хербицидите, които имат фотосинтетично действие. Последните опити при използването на смеси от хербициди (бентазом и фомезафем) за контрол на Euphorbia heterophylla и Sida rhombifolia показват, че най-благоприятното време за внасянето на препаратите е между 9,00 и 17,00 часа. Това се обяснява с положителното влияние на светлината върху хербицида. И обратното, съществуват препарати, които трябва да се внасят през тъмната част от денонощието – те изискват висока влажност на въздуха и почвата и отсъствие на слънчева светлина.