Проучвано е разпространението на H1N1 SIV в популация, предварително инфектирана с пандемичния 2009/ H1N1 SIV и е установено, че то е ограничено и не се осъществява инфекция, въпреки, че SIV може бързо да се разпространява в неимунна полулация.
SIV може да циркулира субклинично в ензоотична ферма. Майчините антитела перзистират у прасетата до 6-седмична възраст и ранните инфекции се смекчават от тях. След това следват различни вирусни вълни, които не преминават в експлозивно разпространение във фермата. Проучвани са рисковите фактори за инфектиране на свинефермите със SIV и се изтъква важността на големината на фермата, местоположението и мерките за биобезопасност.
Предварителната инфекция със SIV увеличава белодробния отговор към вторична инфекция с Haemophylus parasuis. Епителните клетки на трахеята и белия дроб отговарят на инфекцията с проинфламаторни цитокини за контролиране разпространението на патогените, обаче усилените отговори могат да водят до имунопатология, която да е пагубна за гостоприемника
За възпроизвеждане на заболяването фармакопеята препоръчва интратрахеално заразяване, но то невинаги дава резултат. Възпроизвеждано е чрез аерозолно заразяване с аерогенератор SAG – 1, който произвежда капчици от 0,2 до 20 µm. Тези с размер 5–20 µm се натрупват в трахеята, бронхите и алвеолите, с размер 2-5 µm достигат алвеолите и с 0,2–0,5 µm се издишват отново. След аерозолно заразяване промените в белите дробове са като при естествена инфекция – засягат апикалните дялове, докато при интраназално заразяване белите дробове имат атипични лезии. Освен това аерозолното за разлика от интратрахеалното заразяване не уврежда животните.
В една от заразените с пандемичния 2009/ H1N1 SIV ферма заболяването е протекло леко, за разлика от първата заразена канадска свинеферма, в която е протекло тежко. За по-лекото протичане в едната ферма са допринесли липсата на други патогени, добрият микроклимат и предварителната ваксинация с H1N1 H3N2. Независимо от липсата на клинични признаци обаче са повлияни прирастът и репродуктивните резултати. Наблюдавано е увеличаване на пневмониите след проникване на пандемичния 2009/ H1N1 SIV. Ифекцията със SIV спомага за увеличаване колонизацията на респираторните органи с Haemophylus parasuis, като първичната инфекция променя последващия имунен отговор. Установен е синергистичен отговор към вторична бактериална стимулация у животни, предварително инфектирани със SIV./в. Гласът на фермера