Начало » Новини » Страната
25.10.2010 г.

Създаден е първият български сорт ранни картофи

Отличава се с издръжливост на суша и високи летни температури

Иверце е първият български ран сорт картофи, създаден в ИЗК „Марица” - Пловдив. Той образува нисък до средно висок храст. Стъблата са средно дебели, зелени, със слабо развити крила, леко пигментирани от огряваната от слънцето страна. Листата са средно големи, рехави, тъмнозелени с гланц. Цъфти слабо с бели цветове, които окапват рано. Цветовете са дребни с недоразвити тичинки.

Кълновете са дебели, жизнени и оцветени розово-виолетово. Клубените са средни до едри, с продълговато-овална до леко сплесната форма, с гладка кожица, обагрена светложълто. Имат отлична съхраняемост през летните и зимните месеци. Клубените са с плитки очи и с много добри пазарни и експортни качества. Месестата част на клубена е с хубав бледожълт цвят.

Сортът е високодобивен с голяма екологична пластичност и с неутрална реакция към дължината на деня. Реагира положително на по-високите норми на торене с органични и минерални токове.

Иверце е високо интензивен сорт картофи с дружно и бързо нарастване на клубените. Той не понася преовлажняване на почвата и поливане с по-високи поливни норми (над 30 м3 на декар). Притежава висока устойчивост на вирус У. Показва много добра устойчивост на вирус X, листното завиване, обикновената краста и гниене. Слабо се поразява от картофената мана. Чувствителен е в една или друга степен към вирусите М и S. Издържа на суша и високи летни температури. При ранно засаждане с рътен посадъчен материал и добро наторяване с органични и минерални торове от сорта Иверце се получават високи добиви. Отличава се с много добри кулинарни качества - вкус, мирис, нежна консистенция. Месото не се разпада и не потъмнява при готвене. Този сорт картофи е подходящ за салати, пържене, готвене и печене.

Създаден е първият български сорт ранни картофи
14604
 

Последни материали
Виж
Отгледани на демонстрационното му поле в сътрудничество с агробизнеса
Тракийският университет представи иновативни сортове житни култури
МЗХ удължава сроковете за изпълнение на договорите по подмярка 4.1 и подмярка 6.4.1 от ПРСР 2014–2020 г.
Връщат се правилата отпреди войната
От днес отпадат мерките за подкрепа на търговията със селскостопански продукти с Украйна
Биофермите ще бъдат зелени по дефиниция
Стоилко Апостолов очаква ЕК да слее парите за земеделие и за Кохезионния фонд след 2027 г.
Необходимо е увеличаване на субсидиите
Разработка за противодействие на засушаването предлага ВУАРР
Засега са по-ниски спрямо други държави
В Еврозоната цените на производителите ще се повишат според проф. Иванов
Свързани материали
Виж
Американците минават на диета
САЩ изготвя правила за здравословно хранене на нацията за 2025-2030 година
Съвети от професионалисти
Седем ключови правила от „Грейнстор“ за запазване на качеството при складиране на зърното
Важно!
Високата влажност през зимата е опасна за минералните торове
Полезни съвети
Как да подготвим резниците за зимно размножаване на растения
Търговски директор на "Грейнстор"
Асен Георгиев: Очакваме увеличение на цените на зърнени и маслодайни култури през пролетта
Предотвратяване на гниенето на лука по време на съхранение
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини