Начало » Хоби земеделие » Малката градина
08.11.2024 г.

Предотвратяване на гниенето на лука по време на съхранение

Предотвратяване на гниенето на лука по време на съхранение

Прибирането на лука е отговорна задача, ако планираме да запазим реколтата до пролетта. Теоретично лукът в хранилището може да се запази добре, ако условията през сезона са били оптимални – без силни колебания на температурата и влажността, запазили сме здрави луковиците по време на прибиране на реколтата и след това сме осигурили необходимите условия за съхранение.

За съжаление, времето се променя бързо и винаги е възможно да ни подведе, малки пропуски при подготовката и сушенето или наличието на патогени, което в крайна сметка се превръща в беда.

Защо лукът гние?

Гниенето на лука при съхранение се причинява от различни вредни гъбички и бактерии, които са често срещани в почвата и засягат различни растения гостоприемници. Те се превръщат в сериозен проблем тогава, когато лукът се отглежда монокултурно или при късо сеитбообращение, засажда се прекомерно гъсто, престоява твърде дълго в почвата или не е добре изсушен преди да влезе в мястото за съхранение.

Обикновено предвестници на гниенето са горещи и влажни лета. Продължителни периоди на влажни условия (4-6 седмици) преди прибирането на реколтата също насърчават гниенето при съхранение.

Грубо боравене, което уврежда луковиците по време на прибиране и сортиране, висока температура и влажност в мястото за съхранение – всичко това води до увреждане и загуба на реколтата. Тъй като няма безопасни фунгициди за третиране на лука след прибиране, в този случай превенцията е най-доброто лечение.

Превантивни мерки срещу гниенето на лука при съхранение

За да сведем до минимум гниенето на лука при съхранение, важно е следното:

– спазване на правилата на сеитбообращение;

– внимателно боравене по време на прибиране и сортиране на луковиците, за да се предпазят от нараняване и увреждане, което може да доведе до навлизане на патогени;

– сушене с често обръщане след прибиране на реколтата, което трябва да има продължителност поне две седмици и повторно сортиране на този етап;

– след прибиране на реколтата луковиците трябва да са постоянно сухи;

– поддържане на добра вентилация и препоръчителни параметри за съхранение на лука – температура от 0 до +4 градуса по Целзий и влажност 60-70%;

– съхранение на тъмно, защото светлината може да провокира прорастване, загниване и влошаване на качеството;

– регулярно преглеждане и сортиране.

Основни болести по време на съхранение на лука

При неправилно съхранение на лука се развиват следните болести:

1. Бактериално гниене (известно е още като меко гниене), което се разпознава по острата и неприятна миризма и воднисти тъкани. На външен вид луковиците изглеждат здрави, но при разрязване се вижда потъмняване на люспите и насищане с вода.

2. Черното гниене се причинява от гъбичка, като луковиците се размекват, а люспите засъхват и се мумифицират. Под повърхностните люспи се вижда черна прахообразна маса, приличаща на сажди – това са спорите на гъбичката.

3. Синьо-зеленото гниене е аналог на черното. Болните луковици миришат силно и се покриват със синьо-зелен налеп, който обхваща и шийката – прилича на филц.

4. Фузарийното гниене се причинява от гъбичен патоген. Отличителните признаци са бял пухкав налеп в основата или шийката на луковицата, а понякога бледорозов между люспите. Една заразена глава ще зарази всичките си съседи, но ако се отстрани навреме, останалите няма да бъдат засегнати.

5. Сивото гниене се причинява от гъбичен патоген и засяга шийките на луковиците. Наблюдава се сива плесен, гниене и омекване в областта на шийката, а понякога под люспите се образуват черни структури (склероции), които имат диаметър до 1,5 см. Гъбата се разнася с посадъчния материал, остава неактивна по време на вегетацията и се развива 8-10 седмици след началото на съхранение.

Предотвратяване на гниенето на лука по време на съхранение
412
 

Последни материали
Виж
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Увеличиха квотата на България за улов на калкан в Черно море
С над 33 % са се увеличили откритите площи с домати в страната
Християнски празници
На архангел Михаил се пекат обредни хлябове и се нарича за здраве
Предотвратяване на гниенето на лука по време на съхранение
Водата за пиене на Истанбул свъшва след 85 дни
Свързани материали
Виж
Мариновани лукчета
Съвети за градинаря
Предзимен посев и засаждане – да или не?
Гъбни болести застрашават лука и чесъна след прибиране на реколтата
Изложение в Луковит
Тахов: Фермерите имат сигурност със защитеното наименование за произход на сиренето
Предстоящо
Пето издание на Националния събор „Млечният път на България през вековете“
Подхранването на предзимния лук е много важно за успеха
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини