Начало » Новини » Интервю
11.12.2024 г.

Асен Георгиев: Очакваме увеличение на цените на зърнени и маслодайни култури през пролетта

Търговски директор на "Грейнстор"
Асен Георгиев: Очакваме увеличение на цените на зърнени и маслодайни култури през пролетта

По време на годишния агро семинар, организиран в края на ноември за членовете на Националната асоциация на зърнопроизводителите, компанията „Грейнстор“, дългогодишен партньор на българските фермери в търговията със зърнени и маслодайни култури, отново подкрепи събитието и представи своите инициативи. Пазарът на селскостопанска продукция беше сред основните теми, които привлякоха вниманието на фермери и експерти. В интервю за синор.бг търговският директор на „Грейнстор“ Асен Георгиев направи изчерпателен обзор на годината, като предостави и прогноза за развитието на пазара на зърнени и маслодайни култури през началото на 2025 г.

Г-н Георгиев, с какви особености се характеризираше търговията на българския пазар през 2024 г.?

2024 година беше характерна с едновременното присъствие на баланс в реколтата от есенни култури и сериозни дисбаланси в добивите от пролетни култури. Това доведе до съществени колебания в цените, като при слънчогледа се наблюдаваше рязък ценови пик, докато търговията със зърнени култури като царевица бе блокирана. Въпреки тези трудности, годината беше изключителна в контекста на добивите и качеството на пшеницата и ечемика, които достигнаха рекордни резултати по отношение на хектолитровото тегло на зърното и съдържанието на протеин. Пшеницата, особено в определени региони, беше с много високи стойности на протеина, което я направи изключително ценна за местните мелници, въпреки ограниченото търсене на експортни пазари.

Относно ечемика, 2024 година бе изключително успешна, като добивите нараснаха с 30% спрямо миналата година, достигайки 1 милион тона. Към момента почти всички количества са продадени, като остатъчните запаси се оценяват на около 200-250 хиляди тона.

Какви са тенденциите при царевицата и слънчогледа?

При маслодайния слънчоглед се наблюдаваха значителни ценови колебания, като през периода юни-август цените на сделките „на зелено“ варираха между 700 и 800 лева за тон. Обаче, само за няколко месеца, борсовите котировки достигнаха 1 200 лв. за тон, като високото качество на високоолеиновите сортове доведе до премии и на пристанищата в България и Румъния. Въпреки че тези нива на цените леко спаднаха, тенденцията за повишение е неизбежна, като през първото тримесечие на 2025 г. се очаква корекция нагоре.

Ценовият тренд при царевицата, обаче, е по-сложен. Проблеми с токсините в продукцията се появиха в резултат на високите летни температури. Това доведе до намаление на реколтата, като количествата спаднаха до 1,4 млн. тона, сравнено с 1,6-1,7 млн. тона през 2023 г. Заради повишеното съдържание на афлатоксини и охратоксини в царевицата, търговците активно следят качеството на продукцията, не само за хуманно потребление, но и за фуражни нужди.

Каква е прогнозата за развитието на пазара през 2025 г.?

2024 година постави основите за възстановяване на нормалния цикъл в търговията със зърнени култури. След интензивната волатилност, наблюдавана през последните години, поради пандемията от COVID-19 и военния конфликт в Украйна, пазарът през 2024 г. показа стабилизация, с постепенни колебания в цените след основния harvest. Очакванията за 2025 г. сочат към потенциал за значително покачване на цените през пролетта. Рано е да се прогнозира с пълна сигурност, но се очаква раздвижване на пазара през последното тримесечие преди новата жътва. Съществува сериозен потенциал за повишаване на цените на всички ключови култури."

Асен Георгиев: Очакваме увеличение на цените на зърнени и маслодайни култури през пролетта
5502
 

Последни материали
Виж
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Свързани материали
Виж
Съвети от професионалисти
Седем ключови правила от „Грейнстор“ за запазване на качеството при складиране на зърното
Ще се затвърди ли тенденцията цените да са най-високи по жътва
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини