Начало » Новини » Интервю
11.12.2024 г.

Асен Георгиев: Очакваме увеличение на цените на зърнени и маслодайни култури през пролетта

Търговски директор на "Грейнстор"
Асен Георгиев: Очакваме увеличение на цените на зърнени и маслодайни култури през пролетта

По време на годишния агро семинар, организиран в края на ноември за членовете на Националната асоциация на зърнопроизводителите, компанията „Грейнстор“, дългогодишен партньор на българските фермери в търговията със зърнени и маслодайни култури, отново подкрепи събитието и представи своите инициативи. Пазарът на селскостопанска продукция беше сред основните теми, които привлякоха вниманието на фермери и експерти. В интервю за синор.бг търговският директор на „Грейнстор“ Асен Георгиев направи изчерпателен обзор на годината, като предостави и прогноза за развитието на пазара на зърнени и маслодайни култури през началото на 2025 г.

Г-н Георгиев, с какви особености се характеризираше търговията на българския пазар през 2024 г.?

2024 година беше характерна с едновременното присъствие на баланс в реколтата от есенни култури и сериозни дисбаланси в добивите от пролетни култури. Това доведе до съществени колебания в цените, като при слънчогледа се наблюдаваше рязък ценови пик, докато търговията със зърнени култури като царевица бе блокирана. Въпреки тези трудности, годината беше изключителна в контекста на добивите и качеството на пшеницата и ечемика, които достигнаха рекордни резултати по отношение на хектолитровото тегло на зърното и съдържанието на протеин. Пшеницата, особено в определени региони, беше с много високи стойности на протеина, което я направи изключително ценна за местните мелници, въпреки ограниченото търсене на експортни пазари.

Относно ечемика, 2024 година бе изключително успешна, като добивите нараснаха с 30% спрямо миналата година, достигайки 1 милион тона. Към момента почти всички количества са продадени, като остатъчните запаси се оценяват на около 200-250 хиляди тона.

Какви са тенденциите при царевицата и слънчогледа?

При маслодайния слънчоглед се наблюдаваха значителни ценови колебания, като през периода юни-август цените на сделките „на зелено“ варираха между 700 и 800 лева за тон. Обаче, само за няколко месеца, борсовите котировки достигнаха 1 200 лв. за тон, като високото качество на високоолеиновите сортове доведе до премии и на пристанищата в България и Румъния. Въпреки че тези нива на цените леко спаднаха, тенденцията за повишение е неизбежна, като през първото тримесечие на 2025 г. се очаква корекция нагоре.

Ценовият тренд при царевицата, обаче, е по-сложен. Проблеми с токсините в продукцията се появиха в резултат на високите летни температури. Това доведе до намаление на реколтата, като количествата спаднаха до 1,4 млн. тона, сравнено с 1,6-1,7 млн. тона през 2023 г. Заради повишеното съдържание на афлатоксини и охратоксини в царевицата, търговците активно следят качеството на продукцията, не само за хуманно потребление, но и за фуражни нужди.

Каква е прогнозата за развитието на пазара през 2025 г.?

2024 година постави основите за възстановяване на нормалния цикъл в търговията със зърнени култури. След интензивната волатилност, наблюдавана през последните години, поради пандемията от COVID-19 и военния конфликт в Украйна, пазарът през 2024 г. показа стабилизация, с постепенни колебания в цените след основния harvest. Очакванията за 2025 г. сочат към потенциал за значително покачване на цените през пролетта. Рано е да се прогнозира с пълна сигурност, но се очаква раздвижване на пазара през последното тримесечие преди новата жътва. Съществува сериозен потенциал за повишаване на цените на всички ключови култури."

Асен Георгиев: Очакваме увеличение на цените на зърнени и маслодайни култури през пролетта
4022
 

Последни материали
Виж
Агрометеорологична прогноза за периода 20-26 декември 2024 година
Същинската зима идва със съществено понижение на температурите
ДФЗ преведе парите за агроекология и биоземеделие
Тежките случаи продължават
Отговор на БАБХ по повод смъртността на овце в Карнобатско
Среща в парламента
Фермери търсят подкрепа от депутати за бюджета за земеделие през 2025 г.
Зам. министрите на земеделието Янислав Янчев и Иван Капитанов
От МЗХ обещават кампанията за директни плащания да приключва отново на 9 юни
Ръстът е сдържан от поевтиняването на културата на международните пазари
Изкупните цени на царевицата в Украйна продължават да се повишават
Свързани материали
Виж
Ще се затвърди ли тенденцията цените да са най-високи по жътва
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини