Око да види, ръка да пипне. Не напразно хората са измислили тази поговорка. С пълна сила тя важи и за пчеларството. Особено актуална е при обмяна на опит с посещение на пчелин. Отдавна троянските и габровските пчелари обмисляха такова мероприятие и най-после го осъществиха.
През пролетта представители на двете пчеларски сдружения посетиха пчелина на Стефан Йочевски в троянското село Врабево. Тук те подробно се запознаха с устройството и технологията на пчеларстване в подвижен павилион. Павилионът е за 34 пчелни семейства и е преустроен като такъв от стандартен строителен фургон. Това е вторият павилион, конструиран от Стефан Йочевски и в него са отстранени всички "грешки на растежа", допуснати при построяването на първия. Всички бяха възхитени от прецизността на изработката, от обмислените решения дори за най-малките детайли и подробности, толкова важни в пчеларството.
На 5 юни пчеларите посетиха пчелина на Любо Григоров в габровското село Орловци. Пчелинът е на 590 м над морското равнище. Състои се от 60 пчелни семейства, изцяло настанени в алпийски кошери. Пчелинът е сертифициран за биологично пчеларство. Всички кошери са с дълбого дъно. Настанени са компактно в малък двор на вилно място, както и върху специално конструирани тераси на вилата.
Пчеларите се запознаха с устройството и технологията на пчеларстване с алпийски кошер. Но най-много въпроси бяха зададени за биологичното пчеларство – стъпки, които трябва да се извървят за да стане пчелинът биологичен, работа с пчелите в условията на биологичен пчелин, борба с акара и восъчния молец и т.н. Човек с щедра душа, домакинът подробно разкри технологията, по която всяка година произвежна с ентеров апарат достататъчно майки за замяната им във всички пчелни семейства. С не по-малък интерес пчеларите се запознаха с оборудването и технологията на преработка на восъчната суровина, с масата за разпечатване на пити с две работни места, със саморъчно изработената радиална електрическа центрофига за 24 рамки, подходяща за обработка на магазинни, многокорпусни и алпийски рамки. Домакинът показа и различни приспособления, облекчаващи труда на пчеларя.
И двамата домакини – Стефан Йочевски и Любо Григоров - са широко скроени хора, които безкористно споделят натрупаните знания и опит. Трудолюбието и любовта им към пчелите се виждат с невъоръжено око от прекрасното състояние на пчелините им. Пчеларите, посетили двата пчелина, останаха доволни от видяното. Безкрайно сме благодарни на домакините за гостоприемството им!
Всеки път, когато посещавам пчелин, дори съвсем малък, състоящ се от няколко пчелни семейства, не преставам да се възхищавам колко ерудирани, интелигентни и умели са българските пчелари. Те по нищо не отстъпват, а в много отношения дори превъзхождат европейските си колеги.
Защо тогава пчеларството ни като цяло има толкова незавиден хал?
[B%]От в. Пчела и кошер, брой 281, 30 юни 2010 г.[%B]