[B%]Мая Асенова[%B]
Анкетата на Farmer.bg показа, че огромна част от българските фермери (81%) са категорично против промените в Закона за генетично модифицираните организми (ЗГМО) и никога няма да засеят генно модифицирани (ГМ) семена. Все пак 16 на сто от анкетираните са избрали отговора „Ако е по-изгодно ще сея“. Това е тяхно право, но тези, които са готови да приемат ГМО мутанти трябва да са наясно, че печалбата им ще бъде много краткотрайна. Тук не искаме да повтаряме аргументите за екологическата и здравословната страна на въпроса, които подробно бяха коментирани в предишните ни публикации („Турция спря вноса на генно модифицирани суровини, България пуска ГМ чудовища на пазара” и др). [B%]Нека акцентираме върху икономическия аспект на проблема.[%B] За да не бъдем упрекнати в превзетост и този път ще използвам източника от страната, която е най-големият производител и износител на генно модифицирани суровини – Щатите. На 27 януари 2010 година реномираната американска организация WORC (Western Organization of Resource Councils), ангажирана с изграждането на устойчиви екологични и икономически общности и развитието на фермерските стопанства, публикува доклад за потенциалните последици от разпространението на ГМ пшеница за пазара в Щатите (A Review of the Potential Market Impacts of Commercializing GM Wheat in the U.S.) Ще акцентирам само върху основните моменти от този материал, а изводите оставям на Вас.
[B%]Съпротивата срещу разпространението на генно модифицирана (ГМ) пшеница на външните пазари продължава да е много голяма. Производителите ги очаква спад на изкупните цени.[%B]
Според WORC разпространението на ГМ пшеница в САЩ ще доведе до драстичен срив на изкупните цени на вътрешния пазар, а съответно и до рязко намаление на доходите на американските зърнопроизводители.
Разпространението на ГМ пшеница на пазара в САЩ е много рисково начинание.
Проучванията показват, че големите купувачи на зърно от ЕС, Япония и други азиатски държави ще пренасочат своите покупки към страните, доставящи пшеница свободна от ГМО (GM-free wheat).
Разпространението на ГМ пшеница на щатския пазар ще доведе до спад на фермерските цени с 47% за твърда пролетна пшеница и с 57% за пшеница дурум.
Общественото (потребителското) мнение в Европейския съюз и Япония е против приемането на ГМ пшеница. Напоследък дори Южна Корея и Тайван изразяват резерви по въпроса.
[B%]Основни факти от доклада:[%B]
Само 21% от европейците одобряват разпространението на ГМО
Делът на Русия и Украйна в световния износ на пшеница нарасна от 10% през 2001 г. до 30% през 2008 г. Ако в САЩ започне производството на ГМ пшеница, ЕС ще преориентира своя внос към тези държави;
През 2007/08 г. 75% от щатския износ на пшеница дурум бяха насочени за ЕС, Япония, Тайван и Северна Африка. Разпространението на ГМ пшеница застрашава този износ.
Заради отрицателните потребителски нагласи поне засега Monsanto и Syngenta се отказаха от плановете си да пуснат ГМ пшеница на пазара в САЩ.
Това накратко са фактите от доклада. Остава въпроса ние ли ще станем изпитателен ГМО полигон за големите международни компании ? Ако американците са притеснени от неблагоприятните последици за техния износ, при положение че фермерското лоби там е изключително силно и правителството на САЩ има възможност да влияе върху търговската политика на другите страни, какво ще чакат нашите производители, за които държавата нехае?
Да припомним, че в средата на януари мнозинството от депутати (ГЕРБ и Атака) с 89 гласа "за" приеха на първо четене от досегашния Закон за генетично модифицираните организми да отпаднат текстовете, които забраняват освобождаването в околната среда и пускането на пазара на генно модифицирана пшеница и всички зеленчукови и овощни култури.
За отговор на въпроса „Кой печели от генетично модифицираните култури?” Ви препращаме към предишната ни публикация (Генетично модифицираните организми превземат България).
[I%](Източник: WORC „A Review of the Potential Market Impacts of Commercializing GM Wheat in the U.S” Dr. Blue - Ohio State University; „Market Risks of Genetically Modified Whea”t, by Iowa State University Economics Professor Dr. Robert Wisner)[%I]