Прогнозата за масовото намножаване на полската мишка през есента на 2009 г. се потвърди. Това важи за цяла Северозападна България, където плътността на неприятеля е една от най-високите в страната. Нека припомним какви щети нанася неприятелят, макар мнозина фермери да ги знаят много добре. В ранните посеви с рапица, които са с добре развити растения и обилна листна маса, щетите са значително по-малки, защото полевките се хранят с отделни листа и не унищожават цели растения. Нанесените щети в отделните полета варират в зависимост от плътността на неприятеля. Те се изразяват на практика в разреждане на посевите около колониите и са от 3 до 10-15 процента.
Много по-съществени са щетите и бързо ще нарастват в посевите, в които полевката успее да презимува добре и през пролетта след април стартира с плътност над 4-5 колонии на декар. В такива случаи щетите достигат до 30-40 процента, а в силно нападнатите посеви и до 80 процента понижение на добивите.
Както информират от Регионалната служба за растителна защита, съгласно списъка на разрешените за употреба препарати и продукти за растителна защита, борбата срещу обикновената полевка може да се води с Норат-П, Политанол (калциев фосфид), Родекил ПП, Фотоксин пелети (алуминиев сулфид).
В повечето от третираните посеви с есенници се наблюдава добър ефект от внесените примамки, затихване на вредността и възстановяване на растенията. Проведените некачествени третирания като резултат дават разходи на средства и труд, а в някои посеви ще се наложи и повторно третиране.
От бюлетините на районните служби по растителна защита вече са дадени указания за редовни обследвания по посевите с пшеница, рапица и люцерна.
Специалистите от РСРЗ са в непрекъснат контакт със земеделските производители и оказват методична помощ при вземане на решения за провеждане на борба с мишата напаст. Защото ако не се справят с проблема сега, ще имат неприятности и през идната година.