Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
23.12.2003 г.

Да отгледаш парникови тиквички не е съвсем просто

Трудностите идват от това, че развиват много стъбла и листа. Късостъблените сортове с нарязани листа са по-подходящи. Затова, както и от гледище на ранозрелостта, се препоръчват Янтра, Пловдивски, Горнооряховска 1, Изобилна. Несигурно е и опрашването при зимно-пролетни условия, поради което част от цветовете не дават плод. Това налага допълнително опрашване. Иначе работата е сравнително проста.

Семената за производство на разсад се засяват в края на януари в топли парници на разстояние 4 на 4 см. Когато поникнат и щом разтворят семеделите (първите несъщински листенца), младите растения се пикират в саксийки и се нареждат в топъл парник или топло и светло помещение. За любителски нужди семената може да се засеят в саксийки с диаметър 10-12 см и тогава не се налага пикиране.

Важна грижа за разсада е поддържането на оптимална температура. В слънчеви дни тя трябва да е 22-26 градуса, в облачно време е с 2-3 градуса по-ниска, а през нощта - с 3-4. Като се уплътни почвата в саксийките и растенията поотраснат, се налага и едно подсипване с торопочвена смес. Проветряването, с което се поддържа и температурата в топлите дни, е всекидневна грижа, а поливането е при нужда. В парника, в който ще се отглеждат тиквичките, разсадът се засажда в началото на март.

Добре е да е направен в пластмасова оранжерия и тунелообразно покрит с пластмасово фолио. Той трябва да е топъл, зареден с около 70 см биотопливо, върху който се разполага 25-30 см почвен пласт. Растенията се засаждат в два реда, така че между тях да има 80 см разстояние. В реда растенията отстоят едно от друго на 60 см. Грижите през вегетацията се състоят в поливане, разрохкване на почвата, поддържане на температурата чрез проветряване и евентуална борба с болести и неприятели.

Една от най-съществените практики е женските цветове да се опрашват на ръка поради затруднената дейност на пчелите. Това се прави в тихи и слънчеви дни. Вземат се тичинките от един мъжки цвят и с тях се натриват близалцата на 3-5 женски цвята. Тиквичките може да се отгледат и в полиетиленови тунели. За целта семената се засяват около 10-15 март, а към 15-20 април растенията се изнасят на открито. Засаждат се на редове при разстояние 110-120 см, а между растенията то е пак 60 см. След засаждането върху редовете се изграждат полиетиленови тунели с ширина при основата 70 см и височина 50 см. Беритбата от тунелите изпреварва с около три седмици полското производство, за което не се отглежда предварително разсад, а първите плодове от парниците се прибират още в края на март или началото на април.

Да отгледаш парникови тиквички не е съвсем просто
33642
 

Последни материали
Виж
От БАБХ твърдят, че стриктно следят за проследимостта на продуктите
Нямат основание твърденията за подвеждане на потребителите с вносното агнешко
Агрометеорологична прогноза за периода 18-24 април 2025 година
Благоприятни топлинни условия ще осигурят умерено темпо на вегетация
Нормативни промени
Важни изисквания за пръсканията срещу мухи и вредители във фермите
Митата на Тръмп само задълбочават проблема
Цените на яйцата на дребно в САЩ продължават да чупят рекорди
Проекти на МРРБ
Евросредства за селския и културен туризъм в Северозападна България
Решения на Министерския съвет
Одобрена е наредбата за конфитюри и мармалади
Свързани материали
Виж
Проведе се тридневен семинар с международен експерт
Забрана на клетките за телета - как да е в полза на фермера?
Важни превантивни мерки за растителна защита на културните растения !
Грижи в началната фаза
Тънкости при отглеждането на разсад за култури от семейство „Тиквови“
График за подхранване на разсада за домати
Как да предотвратим издължаването на разсада
Наредба 10 ще бъде обнародвана на 7 март
Застрашените сортове ще се отглеждат и на площи под 50 декара
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини