Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
23.12.2003 г.

Да отгледаш парникови тиквички не е съвсем просто

Трудностите идват от това, че развиват много стъбла и листа. Късостъблените сортове с нарязани листа са по-подходящи. Затова, както и от гледище на ранозрелостта, се препоръчват Янтра, Пловдивски, Горнооряховска 1, Изобилна. Несигурно е и опрашването при зимно-пролетни условия, поради което част от цветовете не дават плод. Това налага допълнително опрашване. Иначе работата е сравнително проста.

Семената за производство на разсад се засяват в края на януари в топли парници на разстояние 4 на 4 см. Когато поникнат и щом разтворят семеделите (първите несъщински листенца), младите растения се пикират в саксийки и се нареждат в топъл парник или топло и светло помещение. За любителски нужди семената може да се засеят в саксийки с диаметър 10-12 см и тогава не се налага пикиране.

Важна грижа за разсада е поддържането на оптимална температура. В слънчеви дни тя трябва да е 22-26 градуса, в облачно време е с 2-3 градуса по-ниска, а през нощта - с 3-4. Като се уплътни почвата в саксийките и растенията поотраснат, се налага и едно подсипване с торопочвена смес. Проветряването, с което се поддържа и температурата в топлите дни, е всекидневна грижа, а поливането е при нужда. В парника, в който ще се отглеждат тиквичките, разсадът се засажда в началото на март.

Добре е да е направен в пластмасова оранжерия и тунелообразно покрит с пластмасово фолио. Той трябва да е топъл, зареден с около 70 см биотопливо, върху който се разполага 25-30 см почвен пласт. Растенията се засаждат в два реда, така че между тях да има 80 см разстояние. В реда растенията отстоят едно от друго на 60 см. Грижите през вегетацията се състоят в поливане, разрохкване на почвата, поддържане на температурата чрез проветряване и евентуална борба с болести и неприятели.

Една от най-съществените практики е женските цветове да се опрашват на ръка поради затруднената дейност на пчелите. Това се прави в тихи и слънчеви дни. Вземат се тичинките от един мъжки цвят и с тях се натриват близалцата на 3-5 женски цвята. Тиквичките може да се отгледат и в полиетиленови тунели. За целта семената се засяват около 10-15 март, а към 15-20 април растенията се изнасят на открито. Засаждат се на редове при разстояние 110-120 см, а между растенията то е пак 60 см. След засаждането върху редовете се изграждат полиетиленови тунели с ширина при основата 70 см и височина 50 см. Беритбата от тунелите изпреварва с около три седмици полското производство, за което не се отглежда предварително разсад, а първите плодове от парниците се прибират още в края на март или началото на април.

Да отгледаш парникови тиквички не е съвсем просто
32714
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Германски фермер организира измама с отглеждане на биологичен копър
Възможно е да ускорим узряването на пипера и да го съхраним по-дълго
Монокултурното отглеждане на картофи крие рискове и какво да засадим след тях
Катастрофалното гниене на тиквичките може да ни остави без реколта
Често допускани грешки при отглеждане на пипер
Нови правила за развъждане и продажба на котки и кучета
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини