Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
24.06.2009 г.

Дози и периодичност на поливките при основни земеделски култури

Напояване

Снимка на Аквамат 2000

Първото напояване ня доматите се извършва непосредствено след засаждането, а 5-7 дни след него се прави поливане за прихващане и попълване на неприхваналите се растения. До масовото плодообразуване се поддържа по-ниска (70-75% м ППВ* ) влажност на почвата, като се полива през 12-14 дни. След започване на беритбата се поддържа висока влажност на почвата (80-85% м ППВ), като поливния период се скъсява през 2-3 дни с поливна норма 30-40 л/м2, а при много високи температури – над 30°С и ниска атмосферна влажност – през 1-2 дни. *ППВ (Пределна полска влагоемност). Това е максималното количество вода, която почвата задържа трайно след оттичане на гравитационната вода. Различните почвени типове имат различна ППВ. Изчислява се лабораторно. 

Внимание, картофена нематода!

Първа поливка на картофите. При нужда се извършва преди поникване чрез дъждуване. Втора поливка. Извършва се в началото на цъфтежа. Трета поливка. Извършва се при масов цъфтеж. Напояването се извършва редовно, когато температурата на въздуха се повиши и задържи за по-дълъг период, почвата просъхне и растенията започват да губят тургора си и клюмват. Поливането се прекратява напълно 20 дни преди началото на прибирането. По време на цъфтежа и клубенообразуването не се допуска засушаване или преовлажняване на почвата.

Първа поливка на дини, при нужда се извършва преди поникването или около поникването. При междуредово разстояние 2 м се правят две бразди на 70 см от редовете. При обработване на почвата междуредията се подравняват.
Втора поливка. Извършва се в началото на цъфтежа, като по средата на междуредието се прокарва бразда. След втората поливка с обработката на почвата междуредията се подравняват.
Следващи поливки. Извършват се при формирането на първите плодове. Браздите се прокарват през два реда на 4-5 м разстояние в средата на междуредието. Поддържа се постоянна оптимална влажност на почвата 70-80% от ППВ* . Не се допуска продължително засушаване. Напояването се извършва с 30-40 куб.м. вода на декар.

Вишната обикновено се засажда на неполивни площи и използва ефективно зимната влага в началния период на вегетацията. Но точно когато е най-необходима влага в периода на наедряване на плодовете две-три седмици преди узряването често започва продължително засушаване и плодовете остават дребни и некачествени. Не се използват пълноценно възможностите на сортовете. Това налага напояване. Критичен за вишната е периодът на наедряването на плодовете. Не трябва да се допуска спадане на влагата под 75% от ППВ *.

Черешата обикновено се засажда на неполивни площи и използва ефективно зимната влага в началния период на вегетацията. Но точно когато е най-необходима влага в периода на наедряване на плодовете две-три седмици преди узряването често започва продължително засушаване и плодовете остават дребни и некачествени. Не се използват пълноценно възможностите на сортовете. Това налага напояване. Критичен за черешата е периодът на наедряването на плодовете. Не трябва да се допуска спадане на влагата под 75% от ППВ* .

При морковите се поддържа влажност на почвата 70-75% от ППВ* и 60-70% относителна влажност на въздуха. След всяко прибиране се напоява, за да се осигури растеж на останалите растения.

При зелето се поддържа постоянна равномерна влажност на почвата 80% от ППВ* . В началото се напоява с 30-40 куб.м. вода на декар през 10-15 дни, а след началото на формиране и нарастване на зелките – през 7-8 дни. Не се допуска преовлажняване на почвата, нито продължително засушаване. При завършване на формирането на зелките поливането се прекратява, за да не се напукват.

При засаждане на пипер на открито първото напояване се извършва при засаждането на растенията. Второто след 5-6 дни

Най-голяма нужда от вода лозата изпитва в периода от разпукването на пъпките до началото на цъфтежа. По това време влажността на почвата обикновено е висока. Висока е и атмосферната влажност и потребността не е така ясно видима. По време на цъфтежа нуждата е по-умерена. Нещо повече, прекомерната влажност в този период причинява окапване на цветчетата, получава се т.нар. изресяване. След цъфтежа едновременно с бързото нарастване на леторастите започват да наедряват бързо и зърната, формират се съцветия, т.е. залага се реколтата за идната година. Нуждата от вода нараства и така е до към средата на август, когато започва постепенно да намалява.
За добрия ефект от напояването от значение е не само срокът, но и количеството на водата, т.е. поливната норма. Напояването с ниски поливни норми няма ефект, защото малкото вода не прониква на дълбочината на корените и бързо се изпарява от повърхностния почвен слой. В зависимост от особеностите на почвата и съдържанието на влага в нея, за един квадратен метър са необходими от 70-80 до 100-120 л вода.

В райони с по-малко от 700 мм/кв.м валежи къпините се напояват както при малините.

При малините се поддържа 75% влажност от ППВ* . Без напояване малината устоява само в райони с над 750мм/кв.м валежи годишно.
Критични за малината са следните фази на развитие:
- интензивен растеж;
- цъфтеж;
- наедряване на плодовете;
- узряване на плодовете.

Напояване на ягоди се извършва периодично с по-ниска поливна норма 15-20 куб.м. вода/дка, без да се допуска изсъхване на почвата. Най-големи изисквания към влагата ягодата има през пролетта, когато образува нови листа, цветове и плодове, и през есента по време на диференцирането на цветните органи. Най-добре е да се полива чрез дъждуване или изгради капково напояване.

Кайсията изисква напояване при отглеждането на сухи леки бързо просъхващи почви.
Критични фази за кайсията са:
- преди цъфтежа;
- по време на затвърдяване на костилката и нарастването на плодовете;
- след беритбата – юли – август, при залагането на плодните пъпки за следващата година.
Не трябва да се допуска спадане на влагата в активния почвен слой под 75% от ППВ* .

Сливата при отглеждане на сухи леки бързо просъхващи почви изисква напояване.
Критични за сливата са следните фази на развитие:
- преди цъфтежа през април;
- при нарастване на леторастите и листата – през май;
- след юнското опадане на завръзите – началото на юни;
- големи задушавания през юли и август – при нарастването на плодовете;
- късно есента – при силно засушаване по време на диференцирането на плодните пъпки. Не трябва да се допуска спадане на влагата под 75-80% от ППВ*.

При ябълките не трябва да се допуска спадане на влагата в коренообитаемия почвен слой под 75% от ППВ* .
Срокове на напояване. Критични за ябълката фази, когато има най-голяма нужда от вода са:
- април – по време на цъфтежа и оформяне на завръзите;
- юни – по време на юнското опадане на завръзите;
- юли и август – по време на бързо нарастване на плодовете и формиране на плодните пъпки за следващата година;
- септември – при узряването на зимните сортове;
- късно есента – за зазимяване на дърветата след беритбата.

Напояването на пъпешите се извършва винаги, когато е необходимо, за да се поддържа нормална влага в почвата. Условно се приемат няколко задължителни поливки.
Първа поливка. Извършва се при нужда преди поникване на растенията.
Втора поливка. Извършва се в началото на цъфтежа, като по време на цъфтежа се поддържа умерена влага на почвата.
Следващи поливки. Извършват се при формирането на първите плодове. Поддържа се 70-80% от ППВ* почвена влажност.
Поддържа се постоянна влажност на почвата, не се допуска продължително засушаване.
Поливките се извършват с 30-40куб.м. вода на декар, без да се преовлажнява почвата.

 

Дози и периодичност на поливките при основни земеделски култури
79940
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Съвети за градинаря
Влагозарядното поливане тази есен е задължително!
МЗХ иска да разшири поливните площи с 1,5 млн. дка
За капак и поливането е ограничено заради недостига на електроенергия
И в Украйна зеленчуците се пържат на полето
Актуално по темата
Основни правила за поливане на растенията в горещините
Можем точно и лесно да определим дефицита на влага при оранжерийните домати
Наблюдавайте внимателно!
Индивидуалният подход е добра стратегия за поливане на разсада
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини