Недостигът на калий при зеленчуците се изразява със специфични симптоми. При доматите например се наблюдава сивозелен отенък по листата. Той започва първо от по-старите листа, където се появяват бели петънца. По-късно те се сливат и целият лист некротира (прегаря). При пипера листата се оцветяват в жълто зелено до кафяво, краищата им се завиват и увисват, а растежът е забавен. Подобни са симптомите при недостиг на калий и при краставиците. За преодоляване на недостига на калий в зеленчуците се използват листни торове. Те съдържат големи количества водоразтворим калий, който лесно се усвоява от растенията и не предизвиква фитотоксичност. В повечето формулации които се предлагат калият присъства заедно с други макро- или микроелементи.
Ето някой от листните торове с голямо съдържание на калий, подходящи за зеленчуци: Агролиф К (31 процента К) в доза 300-500г/дка, разтворен в 100 литра вода; Фолиарел Шугър В (26 процента К) в доза 200-300 г/дка, разтворен в 100 литра вода; Фолиарел К (50 процента К) в доза 300-400 г/дка, разтворен в 100 литра вода; Лактофол К/Са (11,1 процента К) в доза 500-600 мл/дка, разтворен в 100 литра вода; Хортигроу във формулациите Поташ+ (30 процента К) и Домати+ (40 процента К) в доза 200-300 г за 100 литра вода и др.
Листното подхранването се прилага при облачно време, сутрин или привечер, защото температурата на въздуха тогава е по-ниска, а влажността му - по-висока. При необходимост от смесване на листни торове с растителнозащитни препарати е желателно да се потърси съвета на специалист поради възможността за проява на несъвместимост.