Кършенето на леторастите на лозите и прореждането на листата около гроздовете не е задължителна операция. Най-често любителите лозари и други практици питат кога да се извършват тези операции на зелено или ги извършват неправилно, с което нанасят големи вреди на лозата и на качеството на гроздето. Така например кършенето на леторастите се извършва много рано, като над най-горния грозд се оставят един или два листа, или по-късно при зазряване на гроздето това се прави по същия начин с оглед гроздовете да бъдат огрени от слънцето, да се предпазят от гниене и т.н. С това ниско кършене на лозите те се лишават от листа, които преработват хранителните вещества за гроздето и за лозите.
При слабо развитие на леторастите въобще не трябва да се прави кършене. При силно развитие на лозите леторастите падат на земята в междуредието и пречат на обработките, зашумяват силно гроздето и в този случай кършенето е задължително. То обаче се извършва по-късно - през август, когато растежът на леторастите е преустановен. Кършенето се прави високо, така че на леторастите трябва да останат над 15-18 листа над гроздовете.
Някои практици препоръчват леторастите, вместо да се кършат, да се навиват и превързват над горния тел на конструкцията. Това свиване на леторастите и на техните листа във вид на къделя не позволява те да функционират добре, т.е. нарушава се асимилацията. Прореждането на листата около гроздовете трябва да се извършва по-късно, при узряване на гроздето, с оглед огряването му от слънцето, проветряването и предпазването му от сиво гниене.
Много ранното и пълно премахване на листата около гроздовете и тяхното оголване може да причини пригор по зеленото грозде и др. При сортове с по-малки листа и когато гроздовете не са много зашумени, тази практика не се налага. Към тези две операции на зелено при лозата трябва да се подхожда много внимателно, защото те могат да нанесат по-голяма вреда, отколкото полза при неправилно и ненужно извършване.