На първото заседание на Консултативния съвет по зърно, ръководено от земеделския министър Кирил Вътев, е акцентирано върху добрия модел за сътрудничество по агрохранителната верига, който се наблюдава между фермери и преработватели в този подсектор. „Нашето намерение е да работим по агрохранителната верига от полето до масата, а не по отделни сектори. Затова всеки, който работи, трябва да познава цялата верига в детайли и да осъзнава собствената си роля в нея“, е подчертал агроминистърът.
Пред съвета е съобщено и друга важна новина - че проектонаредбата за условията и реда на отпускането на последните обезщетия, одобрени от ЕК заради дъмпинга на украинско зърно, вече е готова и до дни ще бъде публикувана за обществено обсъждане. Европейският регламент, въз основа на който е изготвена наредбата, предвижда компенсациите да се отпуснат само на земеделците, които миналата година са отглеждали слънчоглед. Подпомагането се отпуска на стопани, които за кампания 2022 година имат площи със слънчоглед, които са установени като допустими по СЕПП. Вторият критерий за подпомагане е стопаните да са регистрирани като земеделски производители за 2023, като за тази година няма да се търсят засети площи.
В рамките на заседанието е поставен и въпросът за промяна на фитосанитарните такси, като бяха очертани и трудности при прилагането на мероприятия за растителната защита и проблеми при семената от слънчоглед.
Коментирано е и състояние на международните зърнени пазари и тенденциите при борсовата търговия и цените на пшеницата, царевицата и другите зърнени култури. Ориентацията на новото ръководство е да се стимулират производителите да работят за резултати, „като целта е да ни води пазарът, а не подпомагането”, е посочил министър Вътев. В тази връзка той отново е повторил, че се обсъжда идеята за създаване на дирекция, която да отговаря за търговската политика и да съдейства за намиране на пазари.
Темите за решаване, представени от председателя на НАЗ
Експерти от министерството са дали актуална информация за готовността на земеделската техника за жътвата. Над 3 000 зърнокомбайна и 27 000 колесни трактори са преминали годишен технически преглед досега, като данните показват, че техническото им състояние е добро. По отношение на изискванията за пожарна безопасност е посочено, че се извършва контрол на място на техниката, която участва в кампанията.
По отношение на прогнозите за тазгодишната реколта от пшеница, обследванията на агроминистерството са доста обнадеждаващи. Моментното състояние на площите, засети с есенници при 89,6% от пшеницата е „добро“ и „много добро“, както и при 88,1 на сто от ечемика. Общо засетите площи с пшеница за реколтиране са 11 940 милиона декара. Запасите с пшеница към момента са малко над 1,315 млн. тона. Капацитетът на складовете е запълнен на около 30%, като не се очакват да има трудности при жътвата по отношение прибирането и съхранението на новата реколта.