През последните десетина работни дни цената на пшеницата на борсата в Париж се покачи с 12 евро, от EUR 224,75/т на 27 януари до EUR 236,75 /т при закриване на борсата на 10 февруари. Търговците коментират, че повишен интерес към покупките на пшеница на Euronext беше мотивиран от влошените перспективи за руската реколта и износа през 2025 г. на фона на геополитическото цунами Тръмп и сушата в Аржентина.
Вчера една от водещите руски аналитични компании, „Институтът за конюнктура на аграрните пазари (ИКАР - Москва), редуцира прогнозните параметри за реколта 2025 г. с 2 млн.т, като свали долната граница на очаквания добив до 77 млн.т (81,3 млн.т – 2024/25 г.; 91 млн.т – 2022/23 г. и 95,4 млн. т - 2021/22 г. по данни на IGC). Важно е да се отбележи, че цените на пшеницата на борсата в Париж се покачват въпреки стагнацията в развитието на европейския износ.
През периода 1 юли – 26 януари 2024/25г износът на мека пшеница от ЕС спадна с 37% в сравнение с предходния сезон до 12,18 милиона тона. Най-зле е положението във Франция, основен производител на мека пшеница в ЕС. В края на януари FranceAgriMer още веднъж потвърди крайно песимистичната си прогноза за износа на френска пшеница за трети страни през 2024/25 г. - 3,5 млн.т само, което е най-лошият показател от 25 години насам и представлява спад с две трети спрямо предходния сезон.
Според френските експерти това драстично редуциране на износа се дължи на слабата реколта, конкуренцията от източноевропейските страни (преди всичко Русия), политическите разправии с Алжир и намаленото търсене от страна на Китай. Настроенията сред френските търговци са много песимистични „Ще бъде чудо ако стигнем до 3 милиона тона износ“, сподели един авторитетен търговец пред Ройтерс.
„Като се имат предвид намаляващите реколти, Франция може скоро да бъде изпреварена от Аржентина като шестият по големина износител на пшеница в света, а разликата й с водещите доставчици като Русия, Австралия, Канада и Съединените щати ще се разшири още повече”.
Търговци казват, че дипломатическото напрежение около признаването от страна на Париж на суверенитета на Мароко над Западна Сахара е накарало алжирската агенция за зърно OAIC да изключи френската пшеница и френските компании от търговете за внос от октомври 2024 г.
Експортното търсене понякога се променя бързо и някои още се надяват, че продажбите във Франция все още могат да достигнат прогнозираното от FranceAgriMer равнище, след като доставките от Русия и Украйна се забавят. Но повечето участници в зърнената търговия поне засега са на по-консервативно мнение. Те смятат че износът на френска пшеница за трети страни ще намалее този сезон и вътрешноевропейската търговия няма да компенсира това, тъй като по-евтината украинска пшеница се налага над френското зърно на пазари като Испания. „Франция се е превърнала в доставчик от второ ниво и след загубата на някогашната си доминираща позиция в Северна Африка”.
Игор Валентович