Китай, Южна Корея и Бангладеш активно изкупуват украинска фуражна царевица въпреки повишените цени, тъй като преработващите им предприятия са готови да плащат повече за качествено зърно, а доставчиците от САЩ изпитват проблеми именно с качеството, съобщи „Ройтерс”. Данни на компанията за пазарни анализи и прогнози Refinitiv сочат, че още този месец от Украйна за Китай трябва да потеглят 315 хил. тона украинска царевица, за Южна Корея – 250 хил. тона, а един товарен кораб ще отплава за Бавгладеш. Котировките за зърнената култура с доставка през февруари на база C&F в Южна Корея се повишиха с 10 долара спрямо тези отпреди месец до 220 долара за тон. Според данни на на електронното издание АПК-Информ в момента търговците в Украйна предлагат царевицата по 180-182 долара за тон FOB в черноморските пристанища с доставка през февруари и по около 184 долара за тон FOB с доставка през март. За справка – през декември предложенията за доставка през януари бяха от 175 до 177 долара за тон FOB.
В момента Украйна е сред малкото големи производители на царевица в света, разполагащи с качествено фуражно зърно. Качеството на американската се оценява от първи до четвърти клас с понижаване на показателите към по-високите цифри. На борсата в Чикаго се търгува втори клас, докато в американската реколта от 2019 г. преобладават трети и четвърти клас. Именно те сега се доставят основно в Азия през пристанищата на тихоокеанското крайбрежие. Царевицата в пристанищата в Мексиканския залив е по-качествена, но стойността на транспортните разходи до Азия прави доставките нерентабилни.
Русия може да ограничи износа на зърно през втората половина на 2019/20 г.
Очаква се царевицата от Украйна да има надмощие на азиатските пазари през февруари, а от март, когато излиза новата реколта от Аржентина, недостигът при качественото зърно ще намалее и през април цените вероятно ще се понижат, коментират търговци от бранша.
От началото на селскостопанския сезон 2019-2020 г., започнал на 1 септември, до 20 януари Украйна е изнесла 14,2 млн. тона царевица при 11,2 млн. тона през същия период на миналия сезон. Потенциалът за износ от страната до края на настоящия сезон се оценява на 13 млн. тона.