Европейският съюз е дал съгласието си да компенсира фермерите в Ирландия за очаквания спад в цените на млякото и говеждото месо, произвеждани в страната, в случай на неблагоприятен вариант при излизането на Великобритания от общността, обяви през седмицата ирландското издание Sunday Times, като се позова на свои източници в правителството на страната и в ЕС. Според медията е постигнато споразумение, предвиждащо получаването на стотици милиони евро под формата на извънредно подпомагане, ако Великобритания напусне ЕС без споразумение.
Оттам припомнят, че механизмът на отпускане на средствата вече е бил отработен в отделните държави-членки на общността, след като през август 2014 г. Русия въведе забрана за внос на редица хранителни стоки и селскостопански продукти от ЕС. Подробностите по схемата били окончателно съгласувани от министъра на селското стопанство на Ирландия Майкъл Крийд и европейския комисар за земеделието и развитието на селските райони Фил Хоугън, който е представителят на страната в ЕК. Говорител на премиера обяви, че двамата политици са се срещнали миналия понеделник, за да обсъдят възможните последици от напускането на Великобритания без споразумение за секторите на селското стопанство и храните в Ирландия.
Според изданието компенсации могат да бъдат отпуснати и на производителите на цветя в Холандия и Белгия, както и на млекопроизводителите и свиневъдите в Дания, чиято продукция заминава основно за Великобритания.
Според британският вестник Guardia пък Ирландия преговаря с ЕС за създаването на финд за компенсиране на щети, изчислявани върху ежегоден износ на селскостопански продукти за Великобритания на стойност 4,5 млрд. евро. Само подсекторът за производство на говеждо в Ирландия може да понесе загуби до 700 млн. евро заради напускането на Великобритания, изчисляват от изданието. Оттам посочват, че чиновниците на Европейската комисия вече разглеждали възможностите за изплащане на постоянни компенсации за ирландските фермери, като процесът „може да продължи с години”. Източници на медията съобщават също, че Ирландия ще търси „дългосрочно решение” на този проблем на преговорите за бюджета на ЕС през април, а не еднократна компенсация.
Излизането на Великобритания от състава на ЕС бе предопределено от резултатите от проведения референдум по въпроса, а продължаващите 18 месеца преговори за условията за напускането не доведоха до споразумение с общността, което да получи подкрепа в британския парламент. Това означава, че ако заложената в британския закон дата за напускане на ЕС (29 март) бъде спазена или той не бъде променен, страната може да излезе от общността без никакво споразумение, което ще доведе до връщане на двустранните отношения към правилата на Световната търговска организация. При положение, че през 2017 г. делът на ЕС в британската външна търговия достигаше почти 60%, експерти изчисляват загубите за Великобритания през следващите 10 години от бъдещите мита на 140 млрд. долара, или 4,9% от БВП на страната.