Институтът за пазарна икономика започва нов двугодишен проект с фокус върху незаконната търговия с тютюневи изделия у нас. България е ключов пример по отношение на незаконната търговия на цигари и други тютюневи изделия в Европейския съюз, съобщиха от института. Експертите изброяват и съответните причини за развитие на тази порочна практика - страната е външна граница на ЕС, макар и да е най-бедната страна в ЕС, ние следва да прилагаме минималните акцизни ставки върху тютюневите изделия в съюза, страната се характеризира със слаби институции за контрол и високи възприятия за корупция.
България е и сред страните, чиито бюджети са в най-голяма степен зависими от акцизното облагане на тютюневи изделия в ЕС. През последните 10 години България се изправи пред редица предизвикателства по отношение на акцизното облагане на тютюневите изделия, които в отделни моменти донесоха негативи за пазара и обществото като цяло.
Основната цел на проекта на ИПИ „Право и икономика на незаконната търговия с тютюневи изделия в България“ е да проучи и покаже недостатъците във водените политики, както и институционалните слабости, които дават добра почва за незаконна търговия с тютюневи изделия в страната. Тези проблеми от своя страна водят до сериозни негативни последици за обществото като изкривяване на легалния пазар, загуба на данъчни приходи, корупция и финансиране на престъпни дейности.
Стъпвайки смесения подход на „икономика и право“, ще обвържем икономическите теми като акцизната политика, еластичността на цените и достъпността за потребителите с правните и институционални въпроси, обещават икономистите. В анализа си те ще акцентират върху адекватността на законовата рамка, представянето на разследващите органи и прокуратурата, както и съдебната практика в тази сфера.
„Това ще ни помогне да изведем решения за политиките и регулаторната рамка, които ще бъдат от полза както за правителството (данъчни приходи), така и за участниците на пазара (честни правила и ограничаване на незаконния пазар), посочват експерти от института.
Водещият фокус на проекта ще е върху незаконната търговия в България. Въпреки това, проектът ще има своята насоченост и към европейските политики. По-доброто разбиране на потенциалните негативни ефекти от хармонизирането на акцизната политика в рамките на ЕС е от ключово значение за бъдещото развитие на съюза в тази посока.
Проектът на ИПИ е в рамките на инициативата PMI IMPACT – световна инициатива за предоставяне на финансова подкрепа на организации, разработващи и изпълняващи проекти за борба с незаконната търговия и свързаните с нея престъпления.
Проектът на ИПИ „Право и икономика на незаконната търговия с тютюневи изделия в България“ е сред 32 проекта, които бяха избрани от над 200 проектни предложения в първия кръг на PMI IMPACT.