Начало » Важно за фермера » Животновъдство
22.08.2006 г.

Опрасването е свързано с много най-често срещани проблеми

Опрасването е свързано с много най-често срещани проблеми

Свинята обикновено ражда лесно и рядко става нужда да й се помага. Въпреки това тя трябва да бъде наблюдавана от подготвения гледач. При прасенето на свинята трябва да се спазва следното:

- Изрядна чистота в бокса, тялото на свинята и ръцете на гледача.

- Спокойно и предпазливо да се помогне.

Когато изтласкването на някое прасе става много бавно и има опасност то да се задуши и умре, много внимателно се отваря изходът на влагалището, да се улови с една ръка за краката или главата подалият се плод и да се дърпа внимателно назад и надолу. По-дълбоко проникване във вагината може да се извърши само от ветеринарен лекар. Едно опрасване се определя като удължено, когато интервалът между първото прасе и изхвърлянето на плацентата е по-дълъг от четири часа. Намесата в процеса на раждането се налага, когато опрасването продължи повече от четири часа и когато са минали над 45 минути от раждането на последното прасенце. Активирането на опрасването се прави с окситоцин, което може да се повтори след час при нужда. Да не се използват дози, по-силни от 20 МЕ за свиня майка, което може да предизвика обратен ефект в матката. Инжектирането на простагландинови препарати от типа F2 за синхронизиране на опрасването в големите ферми трябва да започне на 113-114-ия ден от заплождането (никога обаче преди 113-ия ден (сутринта преди 9 часа), което гарантира опрасването да започне сутринта на следващия ден. При добро наблюдение на опрасването се осигуряват добри грижи за раждащите се прасенца - да се освободят ноздрите от слузта за свободно дишане, да се подсушат и поставят под лампата и след това да засучат коластра.

За да протече опрасването нормално, важно значение има храненето на свинята през последната седмица от бременността. Препоръчваме през този период да й се дава дневно 2 кг смеска от 50 на сто ечемик и 50 на сто пшенични трици. В деня на опрасването се дава само вода с температура 10 градуса С. Един месец преди опрасването се изключват от дажбите на бременните свине обемистите фуражи (сено, цвекло, тикви и др.). Матката се намира под храносмилателния апарат и обемистите храни влияят негативно върху жизнеността на прасенцата. При някои свине поради неправилно хранене (предимно с въглехидратни храни) и недостатъчно движение през периода на бременността се проявяват слаби контракции на матката и опрасването се удължава, защото прасенцата не могат да се изтласкват навън. В такива случаи родените прасенца са дребни (под един килограм) или мъртви.

Макар и много рядко, може да се случи изпадане на матката. В такива случаи е нужна бързата помощ на ветеринарния лекар. Ако се наложи отрязване на матката, свинята понася такава операция и тя може да отгледа прасетата си, след което се угоява.

2. Раждане на дребни и обезкосмени прасенца Наличието на дребни (под 1,0 кг) и обезкосмени прасенца в прасилата се среща много често. Причините са главно две:

- недостатъчно хранене на майката през последния месец на бременността;

- допуснато родствено съешаване.

През последния месец от бременността на майката дажбата се увеличава с 25%, т. е. от 2 на 2,5 кг концентрирана смеска за денонощие. В САЩ се практикува даването на 1% масло от соя в смеската през последната третина от бременността. Необходимо е внимателно да се провери родословието на съешаваните животни. Не трябва да има общ прародител до третия пояс. От всички селскостопански животни свинете са най-чувствителни към родството.

3. Мъртвородени прасенца

Много причини могат да доведат до раждането на мъртвородени прасенца. Нормално броят на мъртвородените прасенца се движи от 4 до 6 % и засяга около 40 % от прасилата. Някои минали вирусни заболявания имат значително въздействие върху процента на мъртвородените прасета за даден период. Дългата бременност (над 116 дни) или бременност под 112 дни са свързани с повече мъртвородени в прасилата. Продължителното опрасване, родственото съешаване, а също синдромът цистит-нефрит в хроничен стадий е много често определящ фактор за раждането на мъртвородени прасенца. При последния случай е необходимо веднага да се провери качеството на водата.

4. Ненормални прасенца Наличието на ненормални прасенца със запушен анус, хернии, циклопи, крипторхити, хермафродити задължава веднага да се провери качеството на спермата. Необходимо е да се анализират всички прасила и установи от кой нерез се раждат ненормалните прасета. Задължително е да се води дневник за покриванията на разгонените свине - кога с кой нерез са заплодени. Нерезът, даващ ненормални прасенца, незабавно се бракува.

5. Агресивни и нервни майки В някои случаи свинете майки след опрасването са неспокойни, захапват и умъртвяват прасенцата. Това се случва с първескини, които са по-нервни и проявяват канибализъм. Причините са често третиране на майката (инжектиране) десетина дни преди края на бременността, възбуждащ фактор при опрасването, страх и др. Необходимо е гледачът да успокоява животното чрез гладене и масажиране на вимето. Инжектира се окситоцин. Прекарва се кърпата, с която са подсушени прасенцата, под носа на свинята. Ако агресивността продължи след втората седмица, такива свине се бракуват и не се оставят от тях приплоди за разплод. Oт в. Фермер

Опрасването е свързано с много най-често срещани проблеми
27684
 

Последни материали
Виж
Парламентарен контрол
Министър Тахов отговаря в парламента за незаконната търговия с животни
Визита на председателя на Европейския съвет
Антонио Коща разгледа центъра за аквапоника в Тракийския университет
ДФЗ
Днес и утре парите за обвързаното подпомагане ще стигнат до фермерите
Байер проведе професионално пътуване на земеделски производители до Турция с фокус върху фузариоза в пшеницата
Важно!
Необходима подготовка за каляване на разсада преди садене
Шапка невидимка
От БАБХ не знаят за протест на овчари, които бойкотирали техни разпоредби
Свързани материали
Виж
Репродуктивни нарушения при свинете
Раждане (опрасване) при свинете
Агресия към собствените прасета
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини