Ако на 23 юли огнищата от шарка по овцете и козите в Пловдивска област бяха 63, към днешна дата са 100. Тази крайно обезпокоителна за животновъдите статистика съобщи в интервю за националното радио Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА). Към момента са унищожени 10 хиляди овце, но бързото разрастване на заразата е причина днес в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) да се събере щабът, който очевидно ще обсъжда нови мерки.
Миналата седмица от другата браншова организация „Обединени български животновъди“ поискаха от БАБХ да започне ваксинация на стадата в цялата страна. Членовете на НОКА обаче застъпват друго становище – за така нареченото кръгова имунизация, която да се проведе само в Пловдивска област. „По този начин няма да бъде застрашен износът на овчи продукти от България“, обясни Караколев. И допълни, че в момента около 70 на сто от млечните продукти от овче и козе мляко се изнасят в трети страни – САЩ, Близкия Изток и др. Ако въведем масова ваксинация, този износ ще спре, тъй като ваксинирането срещу шарка в тези държави е забранено. А тези забрани действат поне 5 години след имунизациите, което означава фалити за българските износители", обясни Караколев.
Към този момент информациите от БАБХ по повод разразилия се проблем с шарката са спорадични. След 23 юли на интернет страницата на ведомството липсва всякаква актуална информация за размера на заболяването и за факта, че за броени дни огнищата от шарка в Пловдивско почти са се удвоили. Според Караколев причина за светкавичното разпространение на заразата са незаконните нощни пазари на животни - подобен бил случаят с нощното тържище в град Раковски. Затова и браншовикът настоя за бързи и адекватни действия от страна на полицията.