България остава на последно място сред 27-те държави членки на Европейския съюз по брутен вътрешен продукт на глава от населението, съотнесено по текущи пазарни цени. Това показва актуалният доклад на Евростат за 2024 година, където е направено сравнение на данните за последните 20 години - от 2005 г. до миналата година.
За оценка на жизнения стандарт е обичайно да се използва БВП на човек от населението, с други думи, коригиран спрямо размера на икономиката спрямо нейното население: населението на ЕС през 2024 г. е било 452 милиона. През 2024 г. средният БВП на глава от населението за ЕС (по текущи цени) е бил 39 680 евро. Докато бедността в България остава най-голяма, с едва 26 188 евро БВП на човек от населението. И то две години, преди страната ни да приеме еврото.
Най-висок стандарт от държавите в ЕС постигат в Люксембург, където БВП на глава от населението по текущи пазарни цени е бил 2,42 пъти по-висок (или 242%) от средния за ЕС през 2024 г.; това се обяснява отчасти с относително големия брой трансгранични работници от Белгия, Франция и Германия. За разлика от това, БВП на глава от населението в България е бил малко под две трети (66%) от средния за ЕС.
Дания и Нидерландия също отчитат висок стандарт, тъй като там БВП на глава от населението надхвърля средния в ЕС съответно със 132% и 115%. Евростат наблюдава и финансовите параметри на балканските държави, до които ние плътно се доближаваме. В Турция обаче са с по-висок стандарт от нас, защото БВП на глава от населението там е 68% от средния за ЕС.
Интересно е, че страната ни за първи път държи челото в друга класация - по най-нисък държавен дълг от останалите държави в ЕС. Докато Гърция и Италия надхвърлят с над 60% средния показател за размера на средния национален дълг спрямо БВП на държавите в Европейския съюз, то България и Естония харчат най-малко над достигнатия от тях БВП. Дългът на България е 23,9% от БВП, а Естония – 24.1 процента. Показателите за Гърция са 152,5 на сто дълг спрямо БВП, а за Италия – 137.9 на сто.