Начало » Новини » Страната
09.07.2025 г.

Евродепутатите настояват за увеличен бюджет на ОСП след 2027 г.

Окончателно ЕП ще гласува доклада през септември
Евродепутатите настояват за увеличен бюджет на ОСП след 2027 г.

sinor.bg

На последното си заседание Комисията по земеделие и развитие на селските райони на Европейския парламент, проведено на 7 юли, беше гласуван доклад, с който депутатите призовават за увеличен и самостоятелен бюджет за ОСП след 2027 г., като се намали и административната тежест за земеделските производители.
Докладът за бъдещето на селското стопанство и общата селскостопанска политика (ОСП) след 2027 г. беше приет от Комисията по земеделие и развитие на селските райони (AGRI) в началото на седмицата с 29 гласа „за“, 9 гласа „против“ и 8 въздържали се. Очаква се този доклад ще бъде подложен на пленарно гласуване, евентуално по време на сесията от 8 до 11 септември.
Според евродепутатите ОСП не трябва да се интегрира с други области на финансиране в един фонд или да става част от общ пакет, използван от държавите членки за цели, различни от земеделие. Директното подпомагане на доходите за всички активни, професионални земеделски производители, следващи модел, базиран на площ, трябва да бъде засилено.

За да се подпомогне ефективно развитието на селските райони, вторият стълб на ОСП трябва да остане независим от политиките за сближаване. Доброволните обвързани с производството плащания за подпомагане на доходите за сектори в затруднено положение трябва да се запазят или увеличат, добавят евродепутатите.
Опростяване и дигитализация
Намаляването на административната тежест за земеделските производители трябва да бъде един от водещите принципи на ОСП. Евродепутатите призовават за система, основана на стимули, за да могат земеделските производители да постигнат екологични и социални цели. Следователно екосхемите трябва да останат доброволни и да бъдат придружени от възнаграждение. Прилагането на изискванията за добри земеделски и екологични условия (ДЗЕС) трябва да отчита съществуващите земеделски практики.
Всички земеделски производители трябва да имат достъп до иновативни и цифрови решения, които подкрепят устойчивото земеделие, увеличават доходите им и намаляват административното натоварване. За да се сведат до минимум стресиращите процедури за инспекция на земеделските стопанства, мониторингът на използването на средствата по ОСП трябва да се основава на сателитни изображения и самосертифициране, в централизирана електронна система за отчитане, казват евродепутатите.
Поколенческо обновление в стопанствата
Поколенческото обновление е от съществено значение за бъдещето на селското стопанство на ЕС. Въпреки това почти 58% от земеделските производители в ЕС са над 55 години, докато тези под 35 години представляват само 6% от всички земеделски производители. Поради това комисията по земеделие и развитие на селските райони иска да увеличи финансирането от ОСП и да увеличи броя на данъчните и кредитните стимули, за да премахне пречките пред това да станеш земеделски производител.
Хармонизирано етикетиране на селскостопански хранителни продукти в ЕС
Повече от 70% от потребителите в ЕС решават какво да купуват въз основа на информацията на опаковката. За да се предотврати подвеждането им, евродепутатите призовават за хармонизирано европейско етикетиране, включващо информация за произхода, качеството и производствените стандарти на селскостопанските хранителни продукти.
Европейската комисия планира да обяви предложението за обща селскостопанска политика за периода 2028-2034 г. заедно със следващия дългосрочен бюджет в средата на юли 2025 г.

Евродепутатите настояват за увеличен бюджет на ОСП след 2027 г.
1071
 

Последни материали
Виж
Пълна мистика
Пловдивски фермери ли ще доставят стока в първия магазин за хората?
Приканват също Комисията да създаде специален еврофонд за компенсиране на загубите
Държавите на първа линия до Украйна с призив към ЕК да въведе защитни мерки срещу прекомерния внос
Пчелите го произвеждат с магия
Защо медът не се разваля?
Позиция за Съвета на ЕС по земеделие и рибарство
България протестира срещу високите квоти за внос на храни от Украйна
Решения на Министерския съвет
Горските предприятия ще внасят по-малка вноска във фонда за строеж на пътища до края на 2025 г
Решения на Министерския съвет
ТОЛ камерите ще снимат незаконно движещите се в аварийните ленти
Свързани материали
Виж
Истината – на 16 юли
ОСП от 2028 г. ще запази самостоятелния си бюджет, но има риск от намаляване на агропарите с 15-25%
Работи се с европейски средства
До момента няма преведени средства за напояване от държавния бюджет
Крайният срок за изпълнение на договорите по ПВУ се удължава до 31 март 2026 г.
МЗХ договори увеличение с 30 000 000 евро от Плана за възстановяване и устойчивост
Правителството одобри Годишния отчет на ДФЗ и Разплащателната агенция
По повод бюджета на ЕС след 2027 г.
На 20 май „Копа и Коджека“ организира протест в Брюксел
Законопроектът е внесен в парламента
Д. Танева иска държавният бюджет да заделя ежегодно 15 млн. евро за „Напоителни системи“
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини