ПП Обединени земеделци искат в Законопроекта на Закона за агрохранителната верига да бъдат въведени минимални изкупни цени на родните земеделски продукти. Организацията настоява за това в свое становище, изпратено до Министерството на земеделието, в последните дни до изтичане на срока за обществено обсъждане на проекта. Той е до края на тази седмица.
С определянето на минимални изкупни цени за основните продукти ще бъдат защитени интересите и на потребителите на храни, и на производителите на основни земеделски продукти, според организацията.
В подкрепа на искането се посочва пример с млякото. Българските млекопроизводители постоянно алармират, че продават продукцията си под себестойност. „А това е причина за обявяване на фалити и за свиване на сектор Млечно животновъдство в България. Аналогично е положението и при другите земеделски продукти от списъка: месо, птици, яйца, мед, плодове и зеленчуци“, пише в становището.
Според Обединени земеделци регулацията на търговските надценки е добро предложение, но формулировката, според която 20-те процента се начисляват „след добавянето на разходите по реализацията на продуктите“, подлага на съмнение крайния ефект от действието на закона.
Организацията настоява и да се въведе срок за плащане към производителя за доставената продукция. Причината е, че има случай със забавяни с година на плащанията. Предложението е този срок да е до един месец.
Според организацията страната ни трябва да въведе защитни мита при вноса на плодове и зеленчуци от трети страни. Те трябва да се прилагат в периода на сезонното българско производство.
10% печалба на производителя на селскостопански продукти са малко, преценяват от Обединени земеделци. Така българският производител отново ще бъде най-ощетен и незащитен. Тук предложението е фермерът да си начислява 20 на сто върху разходите.
Обединени земеделци подкрепят предложението за 50% родна продукция в търговските вериги.