Анализ на Министерството на икономиката и индустрията показва, че негативният ефект за България от новите 25-процентни мита, които администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп ще наложи, се изчислява на 678 млн. долара. Това е съобщил в интервю за БТА зам. министърът на икономиката и индустрията Дончо Барбалов.
Около 13 млн. лева на година са приходите от мита при внос на стоки от САЩ у нас през последните две години - 2023 г. и 2024 година. Това е около 4 процента от общите приходи от мита. Колкото до постъпленията от ДДС при вноса от САЩ за периода 2023 г. - 2024 г., те са в порядъка 145 - 149 млн. лв. годишно. Данните са на Агенция "Митници" за приходите от ДДС от внос и мита при импорт от САЩ.
След като САЩ наложи новите мита за българските стоки, общият износ на страната би намалял с 0,49 процента на годишна база спрямо стойностите на експорта ни без митически ограничения, е посочил още Дончо Барбалов. Държавата обаче била готова с мерки в подкрепа на българските износители, които да компенсират евентуалния спад в размера на експорта.
Досега САЩ успяха да завършат едва няколко споразумения - ограничено споразумение с Великобритания и не добре дефинирано споразумение с Виетнам. Обещаваната дълго време сделка с Индия така и не се осъществи.
От първи август се очаква да влязат в сила още няколко търговски споразумения. Другите държави ще бъдат уведомени за по-високите вносни мита до 9 юли, като по-високите ставки ще влязат в сила на 1 август, предаде телеграфната агенция.
БТА цитира и представители на САЩ, които са заявили пред Ройтерс, че са постигнали сериозен напредък в отношенията с 27-членния Европейски съюз, след като неговият главен търговски преговарящ Марош Шефчович се срещна с официални лица във Вашингтон миналата седмица. Един от дипломатите на ЕС посочи, че регулациите на блока за социалните медии и други технологични компании, които са по-строги от тези в САЩ, не подлежат на преговори, а предложената от американската страна 17-процентова ставка за износа на селскостопански продукти и храни остава голяма пречка.