Начало » Новини » Коментари
13.06.2025 г.

Готов е законопроектът срещу спекулативното надуване на цените

Обществено обсъждане на Закона за веригата на доставки на земеделски продукти и храни
Готов е законопроектът срещу спекулативното надуване на цените

sinor.bg

От днес до 14 юли всички фермери, преработватели и търговци могат да обсъждат и дават предложения по проекта за нов Закон за веригата на доставки на земеделски продукти и храни, който е качен на интернет портала за консултации на Министерския съвет. Целта на новата регулация е производителите на сурова продукция да получават адекватна цена за труда си и да не продават произведеното от тях под себестойност, като в същото време крайните цени на земеделската продукция в магазините превишават многократно полученото от тях.

Всички изкупвачи задължително ще бъдат вписвани в регистър, като търговските им взаимоотношения със земеделци и животновъди ще стават само с договори, подписани поне за 6 месеца. В тях ще фигурират идентификации на договарящите се страни, вида на земеделските продукти и цената, която да може да бъде по-ниска от производствените разходи и трябва да включва не по-малко от 10% надценка от размера им.

Ще се посочва още количеството и качеството на изкупуваните земеделски продукти и графика на доставките, както и срока на договора, а когато е безсрочен и срока на предизвестие за прекратяване; когато минималната продължителност на договора надхвърля шест месеца, той включва клауза за преразглеждане, която може да бъде задействана от земеделския стопанин. Ще се вписват още сроковете и начина на плащане; правилата за изкупуване или доставка на земеделски продукти; правилата, приложими в случай на непреодолима сила и основания, ред и последици от прекратяването на договора.

Договорите за изкупуване на земеделски продукти и храни се сключват в писмена форма. Писмената форма може е да не се прилага, но само когато плащането и предаването на земеделските продукти между страните е в един и същи момент и има издадена фактура.

Договорът може да бъде сключен в електронна форма, когато е подписан от двете страни с квалифицирани електронни подписи или когато е сключен чрез електронна платформа за търговия.

При подписване на договори след първичното изкупуване това става в писмена форма, преди доставката на продуктите. Може и в електронна форма, когато е подписан от двете страни с квалифицирани електронни подписи или когато е сключен чрез електронна платформа за търговия. Всяко изменение на сключен договор за покупко-продажба по ал.1 е в писмена форма и включва обосновка за необходимата промяна;

Според новия закон ще се създаде електронна система за проследимост на веригата за доставки на земеделски продукти и храни (системата) към Министерство на икономиката и индустрията. Системата се състои от публична и специализирана част. Публичната част съдържа информация относно среднопретеглени цени на земеделските продукти и храни по цялата верига на доставки, които се публикуват до 20 –то всеки месец за предходния месец. Специализираната част на системата е за служебно ползване.

В системата информация предоставят и получават следните институции:

1. Министерство на икономиката и индустрията;

2. Министерство на земеделието и храните;

3. Обсерватория на веригата на доставки на земеделски продукти и храни;

4. Министерство на финансите;

5. Държавна комисия за стоковите борси и тържищата;

6. Агенция „Митници“;

7. Национална агенция за приходите;

8. Комисия за защита на конкуренцията;

9. Комисия за защита на потребителите

10. Други административни структури, определени с писмено споразумение.

Търговците на земеделски продукти и храни са длъжни да се регистрират с ЕИК в електронната система по чл. 13 по ред, определен с акт на министъра на икономиката и индустрията. До 20-то число всеки месец лицата, извършващи търговия със земеделски продукти и храни след първично изкупуване, въвеждат в системата следните данни за търгуваните в предходния месец: вид земеделски продукти и храни; количества земеделски продукти и храни и среднопретеглена покупна и продажна цена за всеки продукт по клас и качество, където е приложимо. Търговци с годишен оборот до 20 млн. лв. няма да дават тези данни.

При покупко-продажба на земеделски продукти и храни от първа необходимост, определени със списък, приет с решение на Министерския съвет, законът въвежда следните максимални търговски надценки, както следва:

1. за преработвател – не повече от 20% спрямо производствената себестойност на продукта, изчислена съгласно действащите счетоводни разпоредби;

2. за търговец на едро по цялата верига на доставки – не повече от 10% от покупната цена след добавяне на преките и косвени разходи за съответните продукти;

3. за търговец на дребно с оборот над 20 млн. лева. – не повече от 20% от покупната цена след добавяне на разходите по реализация на съответните продукти.

Търговските надценки се прилагат върху стойността без ДДС за земеделските продукти и храни, определени в списъка по чл. 15. За земеделските продукти и храни, определени в списъка по чл. 15, които се внасят от трети страни на територията на България и не се въвеждат в процеса на преработка/клане, търговската надценка за вносителя е не повече от 10% от данъчната основа, определена съгласно чл. 55, ал. 1 от ЗДДС.

При покупко-продажба на земеделски продукти и храни към краен потребител промоционалните отстъпки не трябва да надвишават 25% от прогнозния обем по договора на годишна база и следва да бъдат предварително определени от страните.

При покупко-продажба на земеделски продукти и храни между доставчик и търговец на дребно услугите, свързани с маркетинг, реклама, логистика и др. услуги за промотиране, не могат да надвишават 10% от общата покупна цена на годишна база за съответния продукт. Това се отнася за търговци на дребно с оборот над 20 млн. лева.

Във веригите от магазини за продажба на дребно на храни, които разполагат с 10 и повече търговски обекта на територията на страната, на обособените места, на които се предлагат мляко и млечни продукти, прясно месо от едри и дребни преживни животни, свине и птици, яйца, пчелен мед, пресни сезонни плодове и зеленчуци, задължително се предлагат храни от български земеделски производители и/или преработватели, регистрирани по Закона за подпомагане на земеделските производители и/или по Закона за храните.

Количествата храни български земеделски производители и/или преработватели не могат да бъдат по-малко от 50 на сто от количествата на целия асортимент от същите групи храни, предлагани в обекта.

В проектозакона са описани и санкциите, които ще бъдат налагани при неспазване на коректните търговски отношения.

Готов е законопроектът срещу спекулативното надуване на цените
4819
 

Последни материали
Виж
Как да се справим с паякообразните акари по краставиците?
Над половината от доставените през първото полугодие идват от Турция
Нарасналият 11 пъти внос на яйца в САЩ свали цените им с 64 на сто
С 6 месеца пък е удължено лицензирането на вноса от Украйна
Румъния удължи с 3 месеца ограничението върху надценките на основни храни
Недостатъчното предлагане в страната подгря здраво цените
Китай е договорил 25 на сто от възможния износ от новата реколта ечемик в Украйна
Как зеленчуците поскъпват 4 пъти от полето до рафта
Братята Кумчеви: Без субсидии и без мрънкане работим за 5 търговски вериги от 5:30 до 18 ч
Сред историческите обекти е лятната резиденция на княз Александър Батенберг
Междуведомствена работна група обсъди опазването на културното наследство на територията на ДП „Кабиюк“
Свързани материали
Виж
Земеделците също ще плащат
„Напоителни системи“ вече ще получава от бюджета до 15 млн. евро годишно, за да доставя вода
Алармират премира
14 организации: Законът за агрохранителната верига е незаконен, опасен и единствен в Европа
Магазинът за хората вече си има директор
Г. Тахов: Таванът на надценките в Законопроекта за агрохранителната верига ще важи 1 година
Държавните магазини не са лоша идея
К. Вътев: Законът за агрохранителната верига няма да проработи без още 2 закона
10 становища за законопроект
Лесовъди срещу 8 организации, които подкрепят забраната за сечи до горски водоизточници
Парите са субсидия за фермерите
Парламентът одобри „Напоителни системи“ да получава от хазната до 30 млн. евро
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини