Начало » Новини » Страната
11.06.2025 г.

Съвет по реформите към МС готви мерки срещу лоши чиновнически практики

До 31 октомври очаквайте доклад
Съвет по реформите към МС готви мерки срещу лоши чиновнически практики

Снимка: Министерски съвет

„Изключително удовлетворен съм от резултатите от проведеното днес заседание на Съвета за административната реформа (САР). Набелязахме сериозни мерки, които ще повишат качеството на работата на българската администрация“. Това е заявил вицепремиерът Атанас Зафиров след днешното заседание на САР, проведено в Министерския съвет.

Съветът е прил две методологии – за планиране на човешките ресурси в държавната администрация и за оценка на работното натоварване. Те ще послужат при разработване и прилагане на политиките по управление на човешките ресурси, като е предвидено да бъде подготвена програма за обучение по тях, от Института по публична администрация. Използването на методологиите не е задължително, те са създадени да подпомагат органите на власт да подобрят ефикасността на администрациите си, съобщиха от МС.

Приет е и Годишен доклад за регулаторната политика за 2024 г. Той съдържа различни констатации за добри и лоши практики по различните елементи на регулаторната политика – планиране на законотворческия процес в администрацията, оценка на въздействието, обществени консултации, административна тежест и др. В последния раздел са направени т.нар. „Институционални профили“, в които се проследява практиката на министерствата по различни показатели.

Съветът е одобрил и Доклад за несъответствия на вписаната информация за административните услуги в Административния регистър и интернет страниците на администрациите, предоставящи административни услуги.

Прегледани са услугите на 584 администрации, предоставящи услуги, като са прегледани 2 491 услуги. Докладът ще бъде изпратен на съответните органи на изпълнителната власт за попълване на липсващата информация в срок до 31 октомври 2025 г.

Утвърдена бе Работна програма на САР за 2025 г.

Съвет по реформите към МС готви мерки срещу лоши чиновнически практики
2334
 

Последни материали
Виж
Скъпо излезе само малко количество, закупено чрез частна сделка
Южна Корея се запасява усърдно с по-евтина фуражна царевица на търгове
При проверка на БАБХ, МВР и ДАНС в северна България на 24 юли
Иззеха неразрешени продукти за растителна защита от търговци и фермери
Огънят вероятно е тръгнал от мълния, поразила кравефермата
В Свищовско 23 крави загинаха в пожар, унищожени са и 5000 бали сено
Близо 2000 декара с есенно зърно са пострадали от неблагоприятни събития
Фермерите отчитат по-високи добиви от пшеницата в Ямболско
Съвети навреме
Важни съвети за поливане на растенията в горещини като сегашните
Парламентът одобри законодателни промени
До 10 пъти в месеца може да теглите без такси пари от банкомат
Свързани материали
Виж
Съвет министри ЕС
Очаква се регламентът за опростеното администриране на ОСП да е в сила още от 2026 г.
Промени в Наредба 13 за интервенциите от Стратегическия план
Давате три оферти само при проекти за оборудване, не за покупка на земя
По-малка административна тежест
Младите и малки стопани ще попълват по-малко документи при получаване на субсидиите по ПРСР
Всички предложения на Еврокомисията са представени на Съвета на ЕС
Еврокомисията ще спасява фермерите от административния хомот с промени в ДЗЕС
ДФЗ
Улесняват плащанията по готови проекти за преработка, финансирани от ПРСР
Решения на Министерския съвет
Кандидати за преработка на тютюн вече ще подават по-малко документи
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини