Начало » Новини » Страната
27.04.2025 г.

Какво се случи в земеделието през седмицата

Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата

Вчера папа Франциск, който преживе си бе пожелал скромно погребение, бе изпратен в последния си път с цялата почит и любов на света, превръщайки се в легенда за светия скромен духовен водач, закрилник на бедните, на мира, на мигрантите, на природата. Така не канонът, а миряните го признаха за последния светец, живял на земята.

А какво се случи в земеделието?

В четвъртък МЗХ публикува проектонаредба за допълнение на Наредба № 4 за подпомагане по директните плащания. Това беше добро, тъй като, когато допълненията бъдат обнародвани, закъснелите след обявения краен срок за подаване на заявленията – 15 май, няма да търпят намаление от 1% на ден на очакваните субсидии. Дотук едва 43% от производителите успяват навреме да подадат заявленията си, останалите са на загуба. Въпросът е кога ще прочетем новите текстове в наредбата в „Държавен вестник“? Обсъждането на проекта е до 7 май и засега не е ясно дали МЗХ е запазило място в официоза, така че той да се появи преди глобите да се задействат. Защото наредбата няма да влезе със задна дата в сила. Проектонаредбата се отказа и от изискването към зеленчукопроизводителите да обявяват в заявленията си откъде черпят вода за поливките и имат ли документи за водовземането.

В последния работен ден от седмицата МЗХ се смили над производителите на плодове и зеленчуци и обяви ставките на обвързаното подпомагане. Вече нямаше как да се бави, тъй като според индикативния график плащането трябваше да стане между 10 и 30 април. Парите вероятно ще се преведат в началото на идната седмица, миг преди да влезем в месец май. А имаше години, когато друг земеделски министър, заплашен от протести, бе поел ангажимент обвързаната подкрепа за сектора да се изплаща до края на месец март. Ясно е защо, особено за зеленчукопроизводителите – през пролетта те трябва да закупят семена, да платят за производството на разсади, да подготвят нивите за засаждането, да платят на работниците да извършат операцията.

Интересно е обаче защо секторът безропотно допусна това забавяне. За овощарите е ясно – те са попарени от студовете в началото на април, които унищожиха огромна част от плодовата реколта в България и сега са в очакване министър Тахов да спази обещанието си и да изплати 80% от направените разходи. Но защо зеленчукопроизводителите не надигнаха глас? Може би, защото има спестени пари от миналогодишната украинска помощ, която се изплащаше 3 години подред без условия? Държавата даваше, даваше и даваше, а насреща нищо не изискваше. Това само държавниците го могат (и то не безкористно), частният бизнес не би го допуснал.

И тази година ставката за оранжерийно производство ще е една, независимо от това дали оранжериецът е дал стотици хиляди за отопление, или е заложил на безплатното априлското слънце да отгледа юнски домати. А изискването за минимални добиви при плодове, зеленчуци и животни не отпада и не отпада вече над 10 години. Румъния отдавна намери точната формула – плаща за килограм продадена със счетоводни документи продукция. Така и държавният бюджет се пълни, и справедливостта тържествува, и сивият сектор се топи. Но у нас не би.

Интересна справка предостави тази седмица министър Георги Тахов в парламента. Тя беше в отговор на въпроса колко са пенсионерите на служба в министерството и колко са гражданските договори, които са сключени през миналата година.

В отговора на втората част на въпроса попаднахме на нещо интересно. МЗХ е подписало граждански договор с И. И. С. на стойност 365 018,60 лева на 11 април 2024 г. за „осъществяване на процесуално представителство по съдебно дело“ до приключване на самото дело. Това е и най-голямата сума  при посочените към 250 граждански договора със съответните пари за външните услуги. Не е ясно дали въпросното съдебно дело е приключило, но самото число те подсеща за дните от годината – 365, умножени по 1000 лева и малко. Попитахме министерството за каква услуга е сключен договорът. Отговорът бе: „Посочената сума е за осъществено процесуално представителство на Държавата пред второинстанционен съд  по подадени жалби срещу решение на Софийски окръжен съд (гр. дело № 704/2011 г.) , с което Република България е призната за собственик на 66 броя недвижими имоти, представляващи гори и земи от горския фонд в Рила планина с обща площ от около 16 хил. дка. Сумата към адвокатското дружество е формирана на база материалния интерес по делото, неговия обем, както и фактическата и правна сложност на казуса.

Тук става въпрос за обжалване на решение на Софийския окръжен съд от януари 2024 г., с което се възстановяват на държавата имоти, реституирани като собственост на Симеон Сакскобургготски и негови роднини през годините, когато щеше да ни оправи. Адвокатската кантора на Ирен Савова е наета да представлява интересите на държавата още от 2011 г. Последното спечелно от кантората дело е през август 2024 г., но сагата вероятно продължава с обжалване пред Апелативния съд. 

Тази седмица жители на с. Дулово, община Средец заплашиха с протести заради реалната възможност върху 12 000 дка пасища да се създаде фотоволтаичен парк. От години общински пасища се отстъпват за подобни инвестиции, които заплашват поминъка на животновъдите. Една от причините е, че инвеститорът обещава на съответната община 3% от годишния си оборот. Как се отказва такова дарение? За да бъде по-приемливо решението на Общинския съвет да предотстъпи пасищата, някои от съветниците от община Средец са цитирали данни за намаления брой на животновъди и животни района. Факт! Броят на овцете у нас намалява ежегодно и вече вносът на агнета по Великден от съседните държави е не само приемлив, но и наложителен.

Задава се и още една инвестиция във ВЕИ, заради която ще бъдат изсечени над 300 дка гори в община Арвен. Там ще се строи ветрогенераторен парк от „Ноор Булиън“ ЕООД – фирма на китайски бизнесмени. В писмо до Народното събрание министър Тахов пояснява, че според Закона за енергетиката смяната на статута на земята/горите се допуска, когато става въпрос за инвестиции във възобновяема енергия. Но допълва, че Агенцията по горите все още не се е произнесла за поисканото от фирмата предварително съгласуване за преотреждането на поземлените имоти. Което не значи, че няма да го направи.

Тази седмица отново се заговори за качеството на млечните продукти, след като КЗК глоби две известни мандри с над 1 милион лева за влагането на краве мляко в сирене с етикет „овче“. На комисията и трябваха почти две години, за да вземе решение по въпроса. Остава обаче нормативната забрана за БАБХ да съобщава имената на фирмите, които фалшифицират стоките, добавяйки мас към маслото, нишесте към доматените пюрета, вода към сиренето и още куп неща, за които те си знаят. Така, поевтинявайки производството на храните за сметка на здравето на потребителите, преработвателите остават анонимни, за да не се срути бизнеса им. Ами нека се срути, щом съзнателно ни мамят!

Какво се случи в земеделието през седмицата
1395
 

Последни материали
Виж
След значителни промени при вносителите извън основния клиент ЕС
Износът на яйца от Украйна нарасна двойно през първото тримесечие
Макар и в количества далеч под дългогодишните средни резултати
В Мароко чакат първи ръст на реколтата от зърно след 7 години суша
У нас се намира най-голямата семенна генетична банка в югоизточна Европа
МЗХ ще подкрепя опазването на разнообразието на сортовете зеленчуци и овошки
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Копа-Коджека: Предложението за единен фонд на ЕС предизвиква безпокойство относно бъдещето на ОСП
Недостатъчните валежи натиснаха добивите, особено в южните провинции
Очертаващата се слаба пшенична реколта в Иран вещае ръст на вноса
Свързани материали
Виж
Анализите са на ЕК и Централната банка на ЕС
Желязков: През юни се очакват докладите за готовността на България за еврозоната
Докладът на Еврокомисията
С визията за ОСП фермерите да очакват лесни правила още през второто тримесечие на 2025 г.
По пътя към присъединяването
Еврокомисията одобри годишния Пакет за разширяване на ЕС с 10-те преговарящи държави
Необходими са спешни действия за справяне с деградацията на почвите в Европа
Бракониерството и незаконният трафик са основните причини
WWF: Есетровите риби в Долен Дунав изчезват
Годишен доклад
Икономиката на България се движи основно от вътрешното търсене
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини