Едемата (или воднянката) е състояние на разсада, характеризиращо се с появата на мехурчета по обратната страна на листата, които са пълни с течност. Дебело подчертаваме, че той не се причинява от вредни фитопатогени, а от неправилни грижи за младите растения.
Причини за развитието на едемата?
Натрупването на течност е следствие на нарушен баланс на поглъщане и отделяне на вода от растенията. По тази причина не може да се нарече заболяване, а физиологично състояние или по-скоро реакция на растенията при излишък на влага. При високи температури корените абсорбират по-голямо количество вода, но и листата изпаряват повече. При по-хладен въздух, лоша вентилация, гъст посев и ниска осветеност се получава обратното – задържане на вода в клетките, деформация и спукване, което оформя воднистите мехурчета.
Симптоми
Най-напред се появяват малки светлозени или жълти петна между жилките по горната част на листата, а под тях се наблюдават дребни, прозрачни и воднисти мехурчета. Развитието тръгва обикновено от по-старите листа. Мехурчетата постепенно нарастват, стават кафяви, сухи и променят текстурата си (прилича на корк), защото клетките не функционират нормално.
Разсадът на кои култури страда най-често?
Воднянката засяга предимно зеленчуковите култури от семейство Картофови – домати, пипер, патладжан, а при много влажна и студена пролет, уврежда и картофите. По-рядко се наблюдава по разсада на други култури – тикви, бобови и зеле.
Важно е да знаем, че едемата не се проявява при всички сортове по един и същ начин – някои засяга сериозно, а при други не се среща или само в единични случаи.
Мерки срещу появата на воднянкаМожем да предпазим разсада от появата на едема, ако вземем следните мерки:
– ограничаване на много високите и ниски температури, а също температурните колебания, като се поддържат близки до оптималните за дадената култура;
– въздушната влажност да се поддържа също в оптимални граници (60-70%);
– да се осигури добър дренаж на разсада (1/4 до 1/5 от обема на контейнера);
– редовно проветряване на помещенията за отглеждане на разсад;
– оптимално разстояние между растенията за по-добра циркулация на въздуха;
– да не се мокрят листата, защото мокрите листа изпаряват по-малко и се нарушава баланса на поглъщане и отделяне на влага;
– да не се преполива разсада;
– да се поддържа оптимална хранителна среда и рН на почвата;
– при хладно и облачно време трябва да се коригира честотата и обема на поливките.
Ако вече се забелязват признаци на воднянка по разсада, тогава е нужна незабавна корекция в грижите: преустановяване на поливането и следващото след просъхване на почвата до 90%, разрохкване на почвата, увеличаване на разстоянието между растенията, проветряване и др. При продължително преполиване листата пожълтяват и опадат, но може да пострадат и стъблата, като се образуват аналогични дребни мехурчета, наподобяващи въздушни коренчета.
Когато отстраним допуснатите грешки, тогава новите листа ще растат здрави.
Установено е, че едема се наблюдава най-честто при отглеждане на разсада в условията на изкуствено осветление или като отговор при наличие на фитотоксичност на някой пестицид. Има предположения, че развитието на едема може да се благоприятства също от появата и развитието на акари.