Резкият спад на курса на долара спрямо основните световни валути продължава. Водещи анализатори коментират, че на този фон „апетитът на инвеститорите към еврото се засилва, издигайки курса евро/долар до 1.1400 в понеделник сутринта - пик, невиждан от над три години”. Евтиният долар повишава конкурентоспособността на американското зърно, като цените на царевицата, пшеницата и соята в САЩ завършат миналата седмица със значително увеличение. За съжаление валутният фактор в Европа действа в обратна посока и се отразява крайно негативно върху развитието на европейския износ. В понеделник, 14 април, цената на мелничарската пшеница на борсата в Париж (Euronext) се срина до EUR214,75/т, което е най-ниското равнище от началото на юли 2024 г. насам.
Депресиращо влияние на пазара оказват и оптимистичните прогнози за новата реколта в ЕС. Тези дни Европейската комисия увеличи оценката си за производство на мека пшеница в ЕС с нови 600 хил. тона, до 128,1 млн.т, в сравнение с 111,80 млн.т ожънати през 2024/25 г.
Вчерашните данни на FranceAgriMer за състоянието на посевите от мека пшеница във Франция също не дава повод за безпокойство, като 75 на сто от площи оценката е „от добро до отлично“ (good to excellent) състояние. За съжаление, на този фон и новината за спиране на безмитния търговски режим при вноса на украинското зърно не можа да стабилизира пазара. Преди няколко дни еврокомисарят по земеделие Кристоф Хансен заяви, че Европейската комисия няма да удължи режима на безмитен търговски режим с Украйна, който изтича на 5 юни 2025 г. Според Хансен Комисията подготвя нова система от тарифни квоти, която ще регулира украинския внос. ЕС е най-големият купувач на украинско зърно през последните години, което представлява около 50% от общите доставки на страната.