Поради напрегнатата геополитическа ситуация в света и шоковата, непредсказуема тарифна политика на САЩ, зърнените пазари и от двете страни на океана запазиха висок ценови волатилитет. Към това трябва да се добавят и разочароващите показатели на американския и европейския износ на пшеница на фона на оптимистичните перспективи за новата реколта. След сериозното понижение на котировките ФОБ на хлебната пшеница за доставка април в Чикаго миналата седмица, сега трендът е доста по-объркан. В Чикаго пшеницата поевтиня с 2,00 долара до нива от 228,00 щ.д./т. Във Франция, Украйна и Русия обаче промяната остана нулева и цените са на старите нива - 220,00 евро/т, 248,00 щ.д./т, и 252,00 щ.д./тон.
Движението на цената при царевицата за доставка април, която се беше сринала чувствително преди месец, а в последствие тръгна нагоре, винаги следваше тенденциите при пшеницата. Но през тази седмица има опит за възстановяване в САЩ, като котировките се върнаха нагоре с нови 11,00 долара до 221,00 щ.д./тон. Във Франция забравиха за сериозните флуктоации от преди месец и цената спадна с още 3,00 евро до 205,00 евро/тон. Украйна е на старата цена от 238,00 щ.д./тон.
Котировките на ечемика в Украйна в последните месеци следваха силно синусоидална крива, с ясно видими повишения и загуби, и след рязкото повишение в средата на февруари, сега движението е доста по-спокойно и тази седмица загуби нямаше и цената остана 237,00 щ.д./тон.
Дори рапицата на Euronext за доставка през месец май 2025 година, която няколко месеца отбелязва сериозни пикове и спадове, не направи изключение от общата тенденция към понижение – минус 5,25 евро до 512,00 евро/тон.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам се сриваха надолу от средата до края на декември, а около първите дни и до средата на януари наваксваха нагоре. През февруари трендът тръгна силно нагоре, но отново последва срив в края на месеца. Началото на март донесе ярко поскъпване, последвано от нулева промяна. Сега има нов срив от 25,00 долара до 1 215,00 щ.д./тон.
Рафинираната захар майски контракт, след като се повишаваше в продължение на двуседмичен период, с последвала рязка загуба на позиции, а наскоро загуби всичко “наваксано“, тази седмица стана рекордьор със срив от 19,90 долара до 523,90 щ.д./т на борсата в Лондон.
Продължава и търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340,00 лв./тон.
В подкръг „Хранителни стоки” цените на основните стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Появиха се множество нови оферти за продажба на семена и ядки на цени вариращи от 2 500,00 до 6 800,00 лв./т, както и консервирани хранителни продукти.