Начало » Пазари » Зърно
28.03.2025 г.

Седмичен обзор на Софийска стокова борса

Седмичен обзор на Софийска стокова борса

В последната седмица на месец март трендът в цените на основните зърнени контракти по световните борси се обърна и посоката е ясно към слизане надолу. Котировките ФОБ на хлебната пшеница за доставка април в Чикаго се понижи с 15,00 долара до нива от 232,00 щ.д./т. Във Франция също имаше спад с минус 8,00 евро до 222,00 евро/тон. Украйна обаче помръдва с повишение от 2,00 долара до 252,00 щ.д./т, и Русия също добави 5,00 долара към старата си цена до 253,00 щ.д./тон.

Рекордна зърнена реколта в света през 2025/26 г.

Движението на цената при царевицата за доставка април, която се беше сринала чувствително, а в последствие тръгна нагоре, сега също последва тенденциите при пшеницата. В САЩ котировките спаднаха с минус 5,00 долара до 206,00 щ.д./тон, във Франция след сериозното повишение сега има сериозно поевтиняване от 15,00 евро до 210,00 евро/тон.  Украйна обаче добави 2,00 долара до 240,00 щ.д./тон.

Цената на ечемика в Украйна в последните месеци следва силно синусоидална крива, с ясно видими повишения и загуби, и след рязкото повишение в средата на февруари, тази седмица се успокои и добави минимално 1,00 долар до 238,00 щ.д./тон.

Отново изключение прави рапицата на Euronext за доставка през месец май 2025 година, която няколко месеца отбелязва сериозни пикове и спадове. За пореден път бяхме свидетели на сериозен опит за наваксване с плюс 29,00 евро до 521,00 евро/тон.

Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам се сриваха надолу от средата до края на декември, а около първите дни и до средата на януари наваксваха нагоре. През февруари трендът тръгна силно нагоре, но отново последва срив в края на месеца. Началото на март донесе ярко поскъпване, а тези дни промяната е нулева и остана старата цена от 1 235,00 щ.д./тон.

Рафинираната захар майски контракт, след като се повишаваше  в продължение на двуседмичен период, с последвала рязка загуба на позиции, загуби всичко “наваксано“ с понижение от 26,20 долара до 537,80 щ.д./т на борсата в Лондон.

Търговията на Софийска Стокова Борса АД в подкръг "Зърно" е спокойна. Продължава и търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340,00 лв./тон.

В подкръг „Хранителни стоки” цените на основните стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Появиха се множество нови оферти за продажба на семена и ядки на цени вариращи от 2 500,00 до 6 800,00 лв./тон.

Седмичен обзор на Софийска стокова борса
4351
 

Последни материали
Виж
ДФЗ преведе общо 770 хил. лева по схемата
182 земеделски стопани получиха плащания за поддържане и подобряване на биоразнообразието в горските екосистеми
Близо 1,4 млн. лева за борба с теления червей са преведени по сметките на картофопроизводителите
Цените на храните ще паднат с 20%
Първият Магазин за хората ще отвори врати през септември
Отговор от МЗХ
Законът за продажба на занаятчийски храни ще бъде придвижен едва през декември
Поливат се само 1% от площите
Ангел Вукодинов: Слънчогледът си отива, при пшеницата няма печалба
ССА
Сътрудничество в областта на консервната индустрия между пловдивски и казахстански учени
Свързани материали
Виж
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Обзор на Софийска стокова борса
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Обзор на ССБ
Движение на цените на зърнените култури по световните борсови пазари през седмицата
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
05 - 08.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини