Кампанията за директни плащания за 2025 г. продължава с добри темпове и вече са очертани половината площи, спрямо заявените при предходната кампания над 3,8 млн. ха. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев в Разград на среща със земеделски производители, в рамките на информационната кампания на МЗХ за Кампания`2025.
Заместник-министър Янчев запозна участниците в срещата с работата в МЗХ по учредяване на Взаимоспомагателен фонд за допълнително компенсиране на фермерите при неблагоприятни събития и с щетите, които ще се покриват чрез този инструмент. От директните плащания, планирани за Кампания`2025, ще се удържат 1,5%.
При очертаването на площите земеделските стопани са заявили до момента намерение да застраховат над 400 000 дка, по новата интервенция за застраховане на земеделска продукция по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г.
Предстои да бъде създаден регистър на трайните насаждения в страната, като в процеса на инвентаризацията след края на Кампания`2025 ще бъдат ангажирани и областните дирекции „Земеделие“.
Земеделските производители бяха информирани за изискванията в Кампания`2025 по отношение на подаването на заявления за подпомагане с директни плащания, измененията при еко схемите, обвързаните с производството плащания, схемите за преходна национална помощ, интервенциите за хуманно отношение към животните.
По отношение на най-често заявяваната еко схема (за разнообразяване на отглежданите култури), експерти от МЗХ припомниха, че стопанства до 10 ха е необходимо да отглеждат най-малко 2 различни култури, като основната не превишава 95%. Тези между 10 ха и 30 ха трябва да имат най-малко 3 различни култури, като основната не превишава 75%, а двете основни не повече от 95%. Най-малко 4 култури се изискват за стопанства над 30 ха, като основната култура не превишава 75%, а трите основни могат да обхващат не повече от 95%.
На срещата бяха представени още възможностите за инвестиции в агро-хранителния сектор през 2025 г. и отворените инвестиционни приеми по Стратегическия план. В събитието се включиха 160 земеделски производители.
Информационната кампания на МЗХ обхвана цялата страна, като в срещите със земеделските производители участваха експерти от МЗХ, Държавен фонд „Земеделие“, Българска агенция по безопасност на храните, областните дирекции „Земеделие“, Национална служба за съвети в земеделието, Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ и „Напоителни системи“.
Земеделските производители получиха наръчник с актуална информация за кандидатстване по директните плащания, който МЗХ подготвя за десета поредна година. Това съобщиха от пресцентъра на МЗХ.