Земеделските производители от Сливенска област, където има установени поражения на овощните насаждения от измръзвания, настъпили в края на март тази година, ще бъдат обезщетени при 100% пропаднали площи, съобщиха от пресцентъра на министерството на земеделието и храните. Подадените заявления са 569 за площ от 1742 ха, като общо за страната заявени площи за подпомагане вследствие на измръзване и осланяване са 4179,64 ха. След проверките са изготвени 547 констативни протокола за насаждения със 100% щети от измръзвания на площ от 1668,4 ха само в област Сливен. Структурите на министерството са извършили 2 огледа на пропадналите площи със земеделски култури, като предстои обобщаване на протоколите от събитията в страната и остойностяване на щетите.
Подпомагането по схемата на държавна помощ е директно подпомагане в размер до 80% от средните производствени разходи за отглеждане на дадената култура през съответната стопанска година на база технологичните карти по данни, предоставени от Системата за агропазарна информация (САПИ). Държавната помощ се намалява с 50%, когато се предоставя на земеделски стопани, които не са сключили застраховки, покриващи минимум 50% от средногодишното им производство или свързаните с производството им доходи. По отношение измръзвания преди 20 април намаление не се прилага, тъй като на застрахователния пазар не съществува възможност за сключване на застраховка за риска „измръзване/осланяване“ преди тази дата.
Предвид очакванията на стопаните за компенсиране в максимален размер на възникналите щети МЗХ предприе действия за осигуряване на допълнителен финансов ресурс от държавния бюджет за 2023 г.. Предстои изготвяне на точния размер на помощта, като се очаква той да е близо 700 лв. за декар.
След изготвяне на окончателната оценка министърът на земеделието и храните следва да издаде съответната заповед, с която да бъде обявено събитието, след което ще предложи Управителния съвет на ДФЗ да определи съответния бюджет и реда за изплащане на обезщетенията.
Важен инструмент, който стопаните могат да ползват, е и възможността да застраховат продукцията си срещу природни бедствия, като държавата им покрива до 65% от разходите за сключване на застрахователна полица.