За Кампания 2023ържавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) преведе 5 076 691 лв. на 2471 земеделски стопани, заявили схемата за екологично поддържане на трайните насаждения (Еко–ТН) за Кампания 2023, съобщиха от пресцентъра на ведомството. Интервенцията е включена в националния Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023–2027 г. и условията за допустимост могат да бъдат изпълнени чрез 2 практики:
Практика 1 – Засяване и отглеждане в междуредията и по вътрешната граница на парцела с трайни насаждения една или смес от култури, посочени в приложение към Наредба 3 от 10 март 2023 г.
Практика 2 - Поддържане на ивици, заети с естествена растителност, по краищата на парцелите с трайни насаждения.
Ставките, по които са изплатени субсидиите, са определени със заповед на министъра на земеделието и храните. За Практика 1 (междуредия) подпомагането е в размер на 224 лв. на хектар, а за Практика 2 (ивици) субсидията е 119,69 лв. на хектар.
За да са допустими за подпомагане по Практика 1, земеделските стопани имат ангажимент да засяват и отглеждат в междуредията и по вътрешната граница на парцела с трайни насаждения една или смес от културите в Приложение 15 от Наредба 3 от 10 март 2023 г., където е приложен списък на допустимите култури за засяване и отглеждане в междуредията .
При Практика 2 стопаните следва да поддържат ивици, заети с естествена растителност, в краищата на парцелите с трайни насаждения, като максималната ширина на ивицата е до 20 метра, а минималната ширина е 1 метър, върху които не се прилагат продукти за растителна защита. Подпомагането по Практика 2, се извършва за допустимата площ на установената ивица след извършване на всички проверки.
Земеделските практики по чл. 42 от Наредба 3 от 10 март 2023 г. се прилагат за парцели с трайни насаждения с избрана схема Еко-ТН, като практиката, с която участва по екосхемата, е по избор на земеделския стопанин.