Държавен фонд „Земеделие“ има право да извърши вътрешно прехвърляне между неусвоен бюджет от едни екоинтервенции към други, тъй като 25% от ресурса за директните плащания са насочени само към екологичните дейности и законово това е допустимо. Информацията беше съобщена от ръководителя на Дирекция „Директни плащания“ в земеделското министерство Аделина Стоянова, в отговор на въпроси на земеделци по време на информационния ден, проведен в Националната служба за съвети в земеделието в София.
Фермери поставиха остро въпроси от своята практика, доказващи огромните разминавания между това, което администрацията обяснява по време на информационните срещи и това, което получават през декември – с огромно орязване на някои от субсидиите. Земеделците попитаха защо обявените през миналата година ставки по интервенцията за поддържане и подобряване на биологичното разнообразие и екологичната инфраструктура (Еко-БРЕИ) няма да бъдат в размер на 100-120 лева, а много по-малко и колко точно ще им бъдат преведени сега. Според индикативния график на ДФЗ тези плащания се очаква да бъдат преведени до края на април.
Информационна среща - първа часта
Животновъд от Вакарел припомни, че фермерите искат да имат прогнозируемост на очакваните субсидии и когато се носят слухове, че това подпомагане може да падне между 40 и 80 лева на ха, тогава администрацията би трябвало да разясни на какво се дължи това огромно разминаване. „Как може от мен като говедовъд да искат да съм попълнил всички дневници, да съм изпълнил всички ангажименти за опазване на околната среда, за плащанията на работниците и др., а в същото време администрацията да не прояви уважението и навреме да ме информира, че субсидиите падат повече от два пъти“, възнегодува фермерът. И припомни, че в същото време млякото му се изкупува през зимата само за 85 ст. за литър, а лятото – по 75 ст., докато реалната му себестойност е 1,50 лв. за литър!!!
Аделина Стоянова поясни, че данните за одобрените плащания за 2024 г. все още не са обобщени от фонд „Земеделие“, затова и ставките за отделните екосхеми не са обявени. Размерът на ставката зависи от броя на земеделците, кандидатстващи по съответната интервенция, а те през 2024 г. са се увеличили спрямо предходната 2023 г. В първата година от прилагането на Стратегическия план - 2023 г. размерът на ставките по всички екологични интервенции се е припокривал с индикативните ставки, които министерството е заложило.
Очевидно резултатите за 2024 г. ще бъдат доста по-различни. Към този момент обаче от МЗХ няма как да дадат точен отговор, след като окончателните данни на фонд „Земеделие“ не са обявени. За читателите на синор.бг обаче ще бъде интересно да научат по кои екоинтервенции бюджетът няма да се усвои и към кои други интервенции ще бъде пренасочен. Отговорът тепърва ще очакваме от експертите в МЗХ.
Припомняме, че бюджетът за интервенцията ЕКО-БЖ бюджетът тази година ще бъде 8 120 120 евро; за Еко БРЕИ – 4 372 398 евро; за Еко ЗВПП – 41 476 085 евро; за Еко НИП – 85 981 208 евро; за Еко РОК – 44 196 960 евро; за Еко ТН – 3 572 492 евро; за Еко ПЗП – 17 600 000 евро и за ЕКО ГТ – 430 000 евро.
Екатерина Стоилова